Rzecznik MZ: w tym tygodniu rozporządzenie ograniczające pracę medyków w kilku placówkach

0

W tym tygodniu zostanie opublikowane rozporządzenie ws. ograniczenia pracy personelu medycznego w wielu miejscach – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Pracownicy medyczni będą mieli prawo do dofinansowania w związku z utraconymi w ten sposób dochodami.

Ministerstwo Zdrowia informowało wcześniej, że zakaz będzie dotyczył głównie szpitali jednoimiennych. Zakaz pracy w kilku miejscach ma objąć medyków leczących chorych na COVID-19.

“W tym tygodniu pojawi się (…) rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące zakazu pracy w szpitalach zakaźnych, w których personel medyczny ma kontakt z osobami zakażonymi. Chodzi tu o bezpieczeństwo innych placówek służby zdrowia, pacjentów i medyków z innych szpitali” – powiedział w czwartek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że pracownicy medyczni, którzy stracą finansowo na tym zakazie, “będą mogli liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa do kwoty 10 tys. zł względem utraconych dochodów”.

“Nie możemy wydać rozporządzenia odnośnie domów pomocy społecznej, ale takie zalecenie dla DPS-ów (będzie wydane – PAP), żeby tam również był zakaz pracy w innych placówkach i również żeby tam to wynagrodzenie było uzupełniane, jeżeli ktoś utraciłby zarobki z powodu pracy wyłącznie w jednym miejscu” – powiedział.

Andrusiewicz poinformował w czwartek, że obecnie w szpitalach i na oddziałach zakaźnych przebywa 2690 osób, z czego 146 korzysta z respiratorów. Dodał, że takich respiratorów jest ok. 1,5 tys.

“Mamy jeszcze dość duży bufor w zakresie respiratorów oraz samych łóżek szpitalnych” – ocenił. Zapewnił jednocześnie, że resort jest przygotowany również na ewentualną konieczność zwiększenia liczby dostępnych łóżek szpitalnych, kupuje również dodatkowe respiratory. Dodał, że sprzęt ochrony osobistej jest cały czas dystrybuowany do szpitali, służb ratownictwa medycznego, diagnostów i domów pomocy społecznej.

Według najnowszych danych resortu zdrowia dotychczas w Polsce potwierdzono 10 346 zakażeń koronawirusem, zmarło w sumie 435 osób. Wyzdrowiało 1740 osób.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.