Udane warsztaty fizjoterapeutyczne na Podkarpaciu

Fot. Tomasz Smereka, Fundacja Pomocy Chorym na Mukowiscydozę MUKOHELP
0

W ostatnią sobotę, 7 kwietnia br. w Jarosławiu na Podkarpaciu odbyły się warsztaty “Fizjoterapia w mukowiscydozie dzieci, młodzieży i dorosłych”, które poprowadził mgr Mikołaj Kowalski – fizjoterapeuta z Bydgoszczy. Podczas warsztatów zostały przedstawione najnowsze metody fizjoterapii stosowane na świecie i w Polsce, stanowiące jeden z ważniejszych elementów leczenia chorych na mukowiscydozę. W warsztatach brali udział zarówno rodzice i opiekunowie osób dotkniętych mukowiscydozą, jak również fizjoterapeuci oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele organizacji pacjenckich. Warsztaty były transmitowane również online w serwisie YouTube.

Techniki fizjoterapii zostały nie tylko omówione, ale też pokazana w praktyce, z udziałem chorych na mukowiscydozę pacjentów: dwuletniego dziecka, oraz rodzeństwa – nastolatka oraz prawie dorosłej pacjentki oczekującej na przeszczep płuc. Z wyjątkiem wspomnianych pacjentów, ze względu na możliwość zakażeń krzyżowych w warsztatach nie mogli brać udziału inni chorzy na mukowiscydozę (osoby chore, zaproszone do udziału i pokazu z fizjoterapeutą, również były fizycznie i czasowo rozdzielone, aby nie doszło do spotkania).

Zajęcia praktyczne z fizjoterapii poprzedziło przywitanie i wprowadzenie Moniki Bartnik – Prezes Fundacji MukoHelp oraz dr n. med. Marty Rachel, Wiceprezes Fundacji, która zajmuje się chorymi na mukowiscydozę  w Rzeszowie na stanowisku kierownika Kliniki Alergologii i Mukowiscydozy w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Doktor Rachel zwracała uwagę na różnice w długości życia pacjentów z CF w Polsce i na świecie oraz wpływie fizjoterapii oraz postępu medycyny na jakość życia z tą ciężką chorobą. Apelowała również o zaangażowanie rodziców i pacjentów w stworzeniu podkarpackiego rejestru chorych z mukowiscydozą.

Patronem medialnym warsztatów był portal Oddech Życia reprezentowany podczas spotkania, przez Prezesa Fundacji Oddech Życia, Mirosława Wójcika.

Uczestnicy po zakończeniu warsztatów pochlebnie wypowiadali się o szkoleniu, chwaląc poziom merytoryczny oraz formę przedstawienia trudnego temu fizjoterapii zwłaszcza u dzieci i młodzieży.

Oprócz szkolenia, odbyły się dzień wcześniej oraz po zakończeniu warsztatów, indywidualne konsultacje fizjoterapeutyczne.

 

Fot. Tomasz Smereka, Fundacja Pomocy Chorym na Mukowiscydozę MUKOHELP

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.