Porównanie wchłaniania i aktywności różnych form witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w mukowiscydozie

0

Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu we współpracy z firmą Norsa Pharma rozpoczęła kolejną fazę badań naukowych. Naukowcy i lekarze porównają wchłanianie i aktywność różnych form witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w mukowiscydozie. Badanie ma na celu ocenę skuteczności suplementacji witamin A, D, E i K u pacjentów z mukowiscydozą w trzech formach: kompleksów cyklodekstrynowych, liposomalnej i tłuszczów MCT.

Uczestnicy w trakcie 3-miesięcznego cyklu otrzymają preparaty w formie płynów lub saszetek z półpłynną zawartością. Pacjenci otrzymają także dostępne na rynku preparaty beta-karotenu i witaminy K1, dzięki czemu w całym okresie badania dawkowanie witamin będzie zgodne z wytycznymi ESPEN-ESPGHAN-ECFS 2016 i najnowszą wiedzą naukową. Przed oraz po zakończonych okresie podawania witamin zostanie pobrana krew do zbadania ich poziomu.

Na przeprowadzenie badań wyraziła zgodę Komisja Bioetyczna przy UMP. Ryzyko związane z badaniem jest minimalne: stosowana będzie suplementacja witamin z wykorzystaniem składników stosowanych w produkcji żywności. Obejmuje ono zwiększone lub zmniejszone stężenie witamin w okresie badania. Aktualna wiedza nie pozwala stwierdzić, aby to ryzyko było poważne.

Zainteresowane badaniami osoby mogą kontaktować się telefoniczny lub mailowy: 516-960-696, [email protected]

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.