Monitor płodności femSense już w Polsce

0

Po sukcesie odniesionym w Austrii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, monitor płodności femSense pojawił się również w naszym kraju i wzbudził duże zainteresowanie specjalistów na konferencji naukowej ”Wyzwania Medycyny Perinatalnej” w Kołobrzegu. Podczas trzech dni w wykładach oraz dyskusjach wzięło udział ponad 400 lekarzy ginekologów. Kolejna konferencja, na której został zaprezentowany femSense to „Płodność”, konferencja zorganizowana w Warszawie i przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Tutaj również monitor płodności przyciągnął uwagę wielu uczestniczek i uczestników.

Monitor płodności femSense działa na zasadzie ciągłego pomiaru temperatury, która jest mierzona przez inteligentny plaster przyklejany pod pachą a dane zostają przekazywane w technologii NFC do specjalnej aplikacji, którą bezpłatnie możemy pobrać na smartfon. Co ważne, aplikacja została przetłumaczona na język polski i służy do wyznaczania „okna płodności” w cyklu menstruacyjnym. Ponadto aplikacja zawiera bardzo dużo ważnych informacji na temat fizjologii cyklu menstruacyjnego, symptomów towarzyszących jego poszczególnym fazom oraz praktycznych porad. Pełni tym samym rolę edukacyjną dla wielu kobiet zainteresowanych swoim ciałem i zdrowiem.

Aplikacja działa na zasadzie sztucznej inteligencji, zbierając dane na temat naszego cyklu i porównując przy pomocy specjalnego algorytmu z informacjami zawartymi w bazie danych. Dzięki szerokiemu zasobowi informacji, okno płodności może zostać wyznaczone z dużą dokładnością. Pamiętajmy, że początek dni płodnych musimy przewidzieć, bowiem zaczynają się on na około 4 doby przed owulacją. Dopiero fakt wystąpienia owulacji możemy stwierdzić empirycznie m.in. spadkiem a następnie wzrostem temperatury ciała związanym z przejście z fazy folikularnej w lutealną. W każdym więc przypadku musimy przewidzieć początek dni płodnych w cyklu menstruacyjnym a dokładność odgrywa w tym procesie pierwszorzędną rolę.

Sam pomiar temperatury następuje przy pomocy plastra z wbudowana pamięcią, dzięki czemu skanowanie danych odbywa się okresowo, np. dwa razy na dobę przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii zbliżeniowej NFC. Unikamy tym samym długotrwałej ekspozycji na promieniowanie, obecne w przypadku zastosowania technologii Bluetooth. Plaster naklejamy pod pachą, możemy w nim wziąć prysznic czy uprawiać sport.

Ciekawostką jest fakt, że nie nosimy plastra przez cały cykl, a jedynie przez 5-7 dni. Dzieje się tak, ponieważ aplikacja na podstawie zebranych danych przewiduje nasze okno płodności i informuje nas o terminie przyklejenia (przed prognozowanym oknem płodności) i odklejenia plastra (dobę po wystąpieniu owulacji i zakończeniu okresu płodności).

Reasumując – pojawia się na naszym rynku ciekawy produkt, który doskonale wpisuje się w trend naturalnej kontroli cyklu i płodności. femSense może być używany zarówno do planowania ciąży jak i w przypadku chęci jej zapobiegania, przeznaczony jest tym samym dla szerokiego grona kobiet mogących skorzystać z tego innowacyjnego produktu.

Fundacja Oddech Życia planuje przetestować przez najbliższe tygodnie zastosowanie plastrów femSense u kobiet. Do Fundacji trafiły też plastry Steady Temp do pomiaru temperatury ciała u dzieci i dorosłych (również w technologii NFC z aplikacją na telefon).

* „To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.”

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.