Dlaczego w mukowiscydozie powinno nosić się maseczki bez zaworu wydechowego?

0

 

Dlaczego w mukowiscydozie powinno nosić się maseczki bez zaworu wydechowego?

Producenci maseczek ochronnych na twarz produkują różne wersje swoich produktów, w tym takie z zaworami wydechowymi. Z założenia zawory wydechowe ułatwiają oddychanie – wydech jest znacznie prostszy bo nie odbywa się przez filtr, a specjalnie zaprojektowany otwór wylotowy z gumową blokadą. Taka konstrukcja nie tylko ułatwia wydech (opór podczas wydechu jest znikomy), ale też sprawia, że maseczka chłonie mniej wilgoci z wydychanego powietrza.

Coś co jest dużą zaletą w wielu zastosowaniach tego typu masek z zaworem wydechowym, w przypadku mukowiscydozy niesie zagrożenia.

Maseczki u chorych na mukowiscydozę, stosowane w szpitalach i przychodniach mają za zadanie nie tylko chronić płuca pacjenta z maseczką, ale również chronić innych pacjentów z mukowiscydozą. Działanie takiej maseczki jest dwukierunkowe: chroni przed patogenami z otoczenia, ale też nie pozwala się wydostawać patogenom z górnych i dolnych dróg oddechowych do otoczenia. W ten sposób nosząca maseczkę osoba chroni siebie i innych pacjentów z mukowiscydozą.

Na filmie pokazany jest wydostający się aerozol – para wodna podczas wydechu przez zawór wydechowy (jest to prezentacja, w warunkach domowych czy szpitalnych nie widać takiego aerozolu, jest przeźroczysty). W większości zastosowań takich maseczek, zawór wydechowy jest gigantyczną zaletą – para wodna nie osadza się na filtrze, czyli nie zwiększa się opór wydechowy maseczki (bo wilgotny materiał filtracyjny stawia większy opór przy oddychaniu).

 

Jakie maseczki wybierać w przypadku wizyty w szpitalu czy przychodni?

Pacjenci z mukowiscydozą, w przypadku wizyty w szpitalu czy przychodni, powinni zawsze wybierać maseczki jednorazowe bez zaworów zwrotnych. Większość producentów ma w swojej ofercie różne modele, także takie bez zaworów zwrotnych.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.