Dym i smog niebezpieczny dla chorych na mukowiscydozę – naukowcy znają przyczynę

0

Kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, dymem czy smogiem może wywoływać u osób cierpiących na choroby płuc związane z mukowiscydozą oraz innymi chorobami  płuc (astma, POChP) trudności w oddychaniu, świsty, kaszel i podrażnienie. Jednak mechanizm, które wywołują takie reakcje do tej pory były niejasne.

W opublikowanym w czasopiśmie naukowym Immunity artykule, naukowcy z Immunology Frontier Research Center (IFReC) Uniwersytetu w Osace, w Japonii, przyjrzeli się sposobowi, w jaki układ odporności u ssaków (myszy) reagował na powszechnie występujący w smogu – pył zawieszony o średnicy ziaren 2,5 mikrometra (PM 2,5).

Naukowcy odkryli, że PM 2,5 wydaje się niszczyć komórki immunologiczne – makrofagi, które w następstwie wydzielają substancję zwaną interleukiną (Interleukina 1a – niezwykle istotna w procesach inicjujących stan zapalny, pobudza wytwarzanie Interleukiny 6, która dodatkowo indukuje zapalenie). Powoduje to uruchomienie łańcucha wydarzeń, które wywołują trudności w oddychaniu, zaostrzenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.