Maska ochronna na twarz w trakcie wizyty w ośrodku CF
Maski, maseczki na twarz są zalecane przez większość organizacji pacjenckich środowiska mukowiscydozy na całym świecie, także w Polsce przez Fundację Oddech Życia. Zgodnie z zaleceniami zakłada się je głównie w przychodniach i szpitalach oraz miejscach z osobami potencjalnie roznoszącymi bakterie i wirusy drogą kropelkową (np. w komunikacji miejskiej). Chronią tam wrażliwe w wyniku mutacji genetycznej płuca chorego, przed bakteriami i wirusami.
W szpitalach i przechodniach maseczka na twarzy chorego chroni też innych chorych na mukowiscydozę przed wydostającym się z płuc aerozolem (mgiełką, parą wodną, która może zawierać bakterie). Trzeba pamiętać, że drobnoustroje zupełnie obojętne dla zdrowych ludzi, dla chorych na mukowiscydozę są bardzo niebezpieczne. Każda infekcja oddechowa u chorych z mukowiscydozą kończy się uszkodzeniami w płucach, z czasem płuca pracują coraz słabiej.
Jaką maseczkę wybrać podczas wizyty w ośrodku opieki medycznej, w przychodni, ośrodku CF?
Zgodnie z zaleceniami amerykańskiej fundacji Cystic Fibrosis Foundation pacjenci podczas wizyty w ośrodku opieki medycznej powinni stosować jednorazowe maseczki na twarz. Dlaczego? Maseczki wielodniowe, wielokrotnego użycia nie gwarantują bezpieczeństwa mikrobiologicznego w przypadku osób dotkniętych CF, ponieważ stają się medium rozwoju bakterii. Również niektóre maseczki antysmogowe nie nadają się do użytku w przychodniach i szpitalach, ze względu na otwory wylotowe, ułatwiające wydech (przez nie mogą wydostawać się niebezpieczne dla innych chorych na mukowiscydozę patogeny – maseczka powinna chronić chorego podczas wdechu i chronić innych w otoczeniu chorego podczas wydechu).
Dlatego zaleca się stosowanie jednorazowych maseczek na twarz, najlepiej z atestem, wykonanych jako produkt medyczny.
Atestowane maseczki w Polsce
Z ciekawych maseczek, które mogą mieć zastosowanie u chorych z mukowiscydozą podczas pobytu w ośrodkach opieki medycznej, wydają się maski ochronna ReSpimask. Są zarejestrowane jako produkt medyczny klasy IIr (EN14683) w EU i Polsce.
Maski ReSpimask wykorzystują gęsta sieć zawierającą włókna o średnicy 50-150 nm. Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości nanowłókna tworzą mocną strukturę. Taki filtr zatrzymuje większość nawet najmniejszych stałych i ciekłych cząsteczek. Co to oznacza w praktyce? Wirusy, bakterie, kurz, smog, pyłki, pleśń lub roztocza – żadne z nich nie mogą przeniknąć przez pory takiego materiału. Efektywność maseczki zwiększona jest dodatkowo przez jej niepowtarzalny kształt oraz specjalny pasek samoprzylepny zapewniające doskonałe dopasowanie do twarzy i szczelność. Maseczki ReSpimask dostępne są w rozmiarach: L, M dla dorosłych, S dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat, S + dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat oraz specjalnie przystosowane dla kobiet w ciąży.
Gdzie można kupić maseczki ReSpimask? Dostępne są w wybranych sklepach medycznych, online można zakupić w sklepie Medyczny dla Dzieci – specjalizującym się w sprzedaży produktów medycznych dla osób dotkniętych mukowiscydozą.