Uproszczony wniosek o odroczenie płatności ZUS (plik do pobrania i druku)

6

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców. Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.

Aby wypełnić uproszczony wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. Należy również krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy i nie ma możliwości opłacenia w terminie należności.

W formularzu należy zaznaczyć, o co wnioskujemy. Czy o odroczenie terminu płatności składek, czy o zawieszenie układu ratalnego albo spłaty w ramach już zawartej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli zostanie pozytywnie rozpatrzony, to ZUS wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją sprawdzić, podpisać i przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Pobierz: Wniosek PDF
Masz pytania lub wątpliwości? Napisz o nich poniżej w komentarzu.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Józef mówi

  Nikt nie chce odraczać a druków o zawieszeniu składek jeszcze brak.

 2. Danuta mówi

  Witam. A co z tymi co mają zaległości z poprzednich lat mając kiedyś firmę. Zus rozłożył na raty spłatę zadłużenia. Czy takie raty też można zawiesić na 3 miesiące?

  1. Jola mówi

   Czy odraczając płatność składek ZUS jestem zobowiązana do utrzymania przez ściśle określony czas pracownika?

 3. Paweł mówi

  A jak ja nie miałem żadnych pieniędzy od stycznia to co też mogę liczyć na pomoc wysparcie że strony ZUS rządu

 4. Lonia mówi

  Odroczenie płatności tzn. Haraczu dla zusu to żadna pomoc. Teraz widać jak na dłoni czym jest zus, komu on służy i jaką to pseudo wolność mają ludzie pracy w Polsce!!!⁰

 5. Bożena mówi

  Którą z trzech możliwości podanych we wniosku mam zaznaczyć jeśli chodzi mi o zwolnienie z płacenia składek przez 3 miesiące a nie o odroczenie?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.