Rząd Australii sfinansuje genetyczną selekcję zarodków w rodzinach zagrożonych chorobami genetycznymi?

0

Australijski Komitet Doradczy ds. Technologii Medycznych zalecił rządowi federalnemu Australii finansowanie procedury, która umożliwi kontrolowanie prawie setki różnych nieprawidłowości genetycznych, w tym chorób genetycznych takich jak mukowiscydozę, choroba Huntingtona, zespół łamliwego chromosomu X.

Przedimplantacyjna diagnostyka genetyczna (PGD) to badanie pozwalające na wykrycie chorób i wad, które dziecko może odziedziczyć po rodzicach. Metoda ta pozwala na genetyczną analizę komórek jajowych przed lub po zapłodnieniu bądź też zarodków przed podaniem ich do macicy przyszłej matce. PGD pozostaje w ścisłym związku z technikami wspomaganego rozrodu, potocznie nazywanych zapłodnieniem in vitro. W uproszczeniu technika ta pozwala wybrać tylko zapłodnione zdrowe zarodki w warunkach laboratoryjnych

PGD to duża nadzieja i szansa dla rodziców, którzy już mają chore dziecko np z mukowiscydozę i boja się zdecydować na kolejne dziecko w obawie przed przekazaniem wadliwych genów.

Pozytywna rekomendacja Australijskiego Komitetu Doradczego ds. Technologii Medycznych została bardzo pozytywnie i ciepło odebrana przez środowisko osób dotkniętych chorobami genetycznymi.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.