Obostrzenia przedłużone do 14 lutego

0

Decyzja którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje – zapowiedział Niedzielski.

Trwa konferencja prasowa MZ – wpis aktualizowany

Adam Niedzielski: sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku.

W okresie od 22 do 28 stycznia średnia dzienna zachorowań wynosi 5 tys. 558. Odnotowaliśmy również spadek liczby zgonów – mówi Minister Zdrowia. Ta sytuacja ma przełożenie na sytuację w szpitalach. Hospitalizacje spadły poniżej 14 tys. W szczytowym momencie pandemii było to ponad 23 tys. To samo można powiedzieć o respiratorach. Cały czas pilnujemy pewnego buforu bezpieczeństwa – zapewnił szef resortu zdrowia.

Musimy powiedzieć o dwóch ryzykach. Jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, drugie nowych mutacji koronawirusa. Mimo trwającego procesu szczepień, w Europie wciąż obowiązują rygorystyczne obostrzenia, mające na celu jak najszybsze ograniczenie rozwoju pandemii – kontynuuje minister zdrowia.

W Polsce jest obecna brytyjska mutacja koronawirusa. Jest bardziej zakaźna i to ryzyko, które musimy brać pod uwagę. Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne.

Decyzja którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje – zapowiedział Niedzielski.

– Wszystkie reguły dotyczące zgromadzeń publicznych, imprez i przekraczania granicy pozostają bez zmian.

– Sytuacja bez zmian pozostaje również w gastronomii. Można sprzedawać tylko na wynos. Hotele również są zamknięte dla podróżnych, również tych podróżujących służbowo. To samo tyczy się obiektów sportowych.

Nadal mamy nauczanie stacjonarne w klasach 1-3. Starsi uczniowie pozostają w trybie nauki zdalnej.

– Otwieramy sklepy w galeriach handlowych od 1 lutego z zachowaniem reżimu sanitarnego.

– Galerie sztuki i muzea zostaną dopuszczone do otwarcia od 1 lutego z zachowaniem reżimu sanitarnego – poinformował minister.

Zwrócili się do nas przedsiębiorcy z apelem o zniesienie godzin dla seniora. Ponieważ otwieramy handel z zachowaniem dystansu społecznego, od 1 lutego zostają zniesione godziny dla seniora.

Minister Maląg: Apeluję do seniorów: zostańcie państwo w domach. Infolinia korpusu pomocy seniorom jest do państwa dyspozycji. Etap szczepień, który sprawnie realizujemy i modelowa logistyka pozwoli nam zaszczepić jak największą ilość Polaków w jak najkrótszym czasie, jeżeli oczywiście zostaną dostarczone szczepionki.

Minister Zdrowia pytany o Strajk Kobiet: Niezależnie od światopoglądu takie demonstracje zawsze sprzyjają transmisji koronawirusa, zwłaszcza że mamy do czynienia z mutacją brytyjską, którą o wiele łatwiej się zakazić.

Trwa konferencja prasowa MZ – wpis aktualizowany

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.