“Nowy” antybiotyk na gronkowca dla chorych z mukowiscydozą?

0

Włoska firma działająca w sektorze farmaceutycznym i chemicznym Italfarmaco zawarła umowę z firmą Neupharma na opracowanie i komercjalizację wziewnej postaci antybiotyku teikoplaniny. Neupharma to firma skoncentrowana na innowacjach ukierunkowanych na rzadkie choroby, w szczególności mukowiscydozę. Współpracuje między innymi z PARI Pharma GmbH oraz PARI Gmbh.

Teikoplanina to organiczny związek chemiczny, antybiotyk glikopeptydowy o działaniu bakteriobójczym, podobny do wankomycyny. Teikoplanina uważana jest za jeden z najbardziej skutecznych antybiotyków stosowanych w leczeniu infekcji wywołanych przez opornego na metycylinę gronkowca złocistego
Staphylococcus Aureus (MRSA) u pacjentów z mukowiscydozą. Obecnie stosowana na świecie terapia teikoplaniną jest dożylna, co wiąże się ze skutkami ubocznymi i ograniczoną penetracją leku w płucach.

Teikoplanina nie jest nowym antybiotykiem. Cząsteczka znana jest i stosowana w medycynie od 30 lat. Nowością dla chorych na mukowiscydozę byłby sposób podawania leku – w postaci nebulizacji.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.