Zidentyfikowano gen, który zwiększa ryzyko ciężkiej reakcji na antybiotyk

0

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center zidentyfikowali gen, który zwiększa ryzyko ciężkiej i potencjalnie zagrażającej życiu reakcji na powszechnie przepisywany antybiotyk wankomycynę.

Rutynowe badania tego genu mogą poprawić bezpieczeństwo pacjentów i zmniejszyć niepotrzebne unikanie innych antybiotyków- czytamy w czasopiśmie Journal of Allergy and Clinical Immunology.

„Uważamy, że ten test będzie ważny w opiece klinicznej nad pacjentami rozpoczynającymi terapię wankomycyną i zapobiegnie krótko- i długoterminowym powikłaniom” – powiedziała doktor Elizabeth Phillips, znana na całym świecie specjalistka od ciężkich działań niepożądanych leków .

Wankomycyna jest powszechnie podawana w szpitalach w postaci terapii dożylnej przez kilka tygodni w połączeniu z innymi silnymi antybiotykami w leczeniu poważnych i potencjalnie zagrażających życiu zakażeń bakteryjnych.

Jednak w ciągu dwóch do ośmiu tygodni od rozpoczęcia terapii antybiotykowej u niektórych pacjentów rozwija się ciężka reakcja znana jako DRESS (polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnymi, nazwa od ang. słów: drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms) – charakteryzująca się gorączką, rozległą wysypką skórną i uszkodzeniem narządów wewnętrznych.

Gdy rozwija się DRESS, całe leczenie zostaje przerwane. Wskaźnik śmiertelności, który wynika, często z połączenia uszkodzenia narządów, potrzeby silnych leków immunosupresyjnych, takich jak steroidy i upośledzone możliwości leczenia podstawowej infekcji, oscyluje w granicach 10 procent.

Od kilku lat wiadomo, że wankomycyna jest powszechnym wyzwalaczem DRESS, jednak genetyczne czynniki ryzyka DRESS nie były znane.

Nowe odkrycie pokazuje, że DRESS związane z wankomycyną występuje u pacjentów, którzy przenoszą specyficzne zmiany w genach ludzkiego antygenu leukocytarnego (HLA).

 

Udało się ustalić, że pacjenci u których rozwinął się DRESS podczas przyjmowania wankomycyny, mieli nadreprezentację wariantu genetycznego HLA-A * 32: 01.

Naukowcy opracowali również prosty i niedrogi test diagnostyczny dla HLA-A * 32: 01, który można wykorzystać w rutynowych badaniach laboratoryjnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.