Miód Manuka zabija lekooporne bakterie odpowiedzialne za infekcje u chorych z mukowiscydozą

0

Miód Manuka może stanowić klucz do przełomowego leczenia pacjentów z mukowiscydozą, wynika ze wstępnych wyników prac naukowych ekspertów z Uniwersytetu Swansea (Wielka Brytania).

Dr Rowena Jenkins i dr Aled Roberts odkryli, że stosowanie miodu Manuka może w przyszłości stanowić alternatywę dla antybiotyków w leczeniu lekoopornych bakterii odpowiedzialnych za infekcje dróg oddechowych, w tym szczególnie niebezpiecznych bakterii występujących w zakażeniach u chorych z mukowiscydozą (CF).

Korzystając z tkanek płucnych od świń, eksperci leczyli rozwijające się infekcje bakteryjne, naśladujące te obserwowane u pacjentów z mukowiscydozą. Wyniki pokazały, że miód Manuka jest skuteczny w zabijaniu bakterii opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe, przy jednoczesnej poprawie aktywności niektórych antybiotyków, które same nie były w stanie działać skutecznie. Miód w połączeniu z antybiotykami eliminował ponad 90% badanych bakterii.

Problemem, na który cierpią pacjenci z mukowiscydozą, są przewlekłe i długotrwałe infekcje dróg oddechowych, które często okazują się śmiertelne z powodu obecności pewnych bakterii, które są oporne na wiele (jeśli nie wszystkie) antybiotyki, którymi obecnie dysponują lekarze.

Bakterie, których nie można usunąć z płuc przez antybiotykoterapię, można w ostateczności usunąć, zapewniając pacjentom nowo przeszczepione płuca. To jednak wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ bakterie, które spowodowały pierwotną infekcję, nadal można znaleźć w górnych drogach oddechowych skąd często migrują do nowych płuc.

Niektórzy pacjenci mają gorsze rokowanie, ponieważ są zakażeni szczepami bakterii, takimi jak pałeczka ropy błękitnej Pseudomonas i kompleks Burkholderia cepacia, które są trudne do wyeliminowania z płuc (z powodu oporności na wiele antybiotyków) i powodują rozległe uszkodzenia w układzie oddechowym. W niektórych przypadkach ich obecność w organizmie pacjenta może uniemożliwić im otrzymanie ratujących życie “nowych” płuc.

Skuteczność antybiotyków przeciwko tym śmiertelnym infekcjom jest ogromnym problemem, dlatego istnieje potrzeba znalezienia odpowiednich, nietoksycznych, alternatywnych środków, które skutecznie zabijają bakterie.

Miód jest używany od tysięcy lat jako produkt leczniczy. Niedawno badania wykazały, że miód Manuka jest zdolny do zabijania lekoopornych bakterii obecnych w ranach powierzchniowych. Finansowanie z The Waterloo Foundation i The Hodge Foundation pozwoliło badaczom przyjrzeć się temu jak miód Manuka może pomóc w zakażeniach układu oddechowego u pacjentów z mukowiscydozą.

Są to wstępne badania laboratoryjne. Potrzebne są dalsze badania, w tym kliniczne na ludziach.

Miód w opisywanych badaniach nie był podawany doustnie – spożywany. Dlatego ciężko w warunkach domowych, spożywając ten miód, uzyskać podobne wyniki jak w opisywanych badaniach.

Na podstawie inf. prasowej SWANSEA UNIVERSITY

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.