Wrześniowa lista leków refundowanych bez terapii przyczynowych dla pacjentów z mukowiscydozą?

0

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r.

Na proponowanej, wrześniowej liście leków refundowanych nie ma Orkambi i Kalydeco – leków przyczynowych stosowanych w mukowiscydozie. W ministerstwie zdrowia ważą się losy dwóch wniosków refundacyjnych tych preparatów. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Trzeci z dostępnych leków przyczynowych, tj. Symkevi, nie został zgłoszony przez firmę farmaceutyczną w ramach wniosku refundacyjnego. Dlatego nie może być brany pod uwagę przy układaniu listy refundacyjnej.

Najnowszy dostępny w USA preparat Trikafta, w Europie jest jeszcze w fazie rejestracji pod nazwą Kaftrio i nie jest dopuszczony do sprzedaży.

Chcesz wiedzieć więcej o modulatorach CFTR, lekach nowej generacji w mukowiscydozie? Zobacz artykuł: https://oddechzycia.pl/nauka/rodzaje-modulatorow-cftr-stosowanych-w-lekach-przyczynowych-w-mukowiscydozie/

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.