Serce i płuca 2026 w Gdańsku – interdyscyplinarne spotkanie lekarzy zajmujących się chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i alergiami
Interdyscyplinarne spotkanie w Gdańsku połączy tematykę pneumonologii, kardiologii, alergologii, interny i medycyny rodzinnej.
„Serce i płuca” to wydarzenie adresowane do lekarzy, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami wymagającymi jednoczesnego uwzględnienia problemów oddechowych, sercowo-naczyniowych, alergologicznych i ogólnointernistycznych. Konferencja odbędzie się 24 października 2026 roku w hotelu Scandic w Gdańsku, przy ul. Podwale Grodzkie 9. Wydarzenie jest kontynuacją wcześniejszych spotkań pod tym samym tytułem.
Organizatorem konferencji jest Gdański Uniwersytet Medyczny, a w strukturze organizacyjnej wydarzenia wskazano Katedrę Pneumonologii i Alergologii oraz I Katedrę i Klinikę Kardiologii. W komitecie organizacyjnym i naukowym wymienieni są prof. dr hab. med. Ewa Jassem, prof. dr hab. med. Marcin Gruchała, prof. dr hab. n. med. Marek Niedoszytko oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Sobiczewski.
Medycyna ponad granicami specjalizacji
Najważniejszą ideą konferencji jest odejście od wąskiego, jednospecjalistycznego spojrzenia na chorego. W praktyce klinicznej pacjent z dusznością, kaszlem, ograniczoną tolerancją wysiłku, obrzękami, świszczącym oddechem, bólem w klatce piersiowej czy nawracającymi zaostrzeniami choroby przewlekłej rzadko mieści się w jednej prostej kategorii diagnostycznej. Objawy mogą wynikać z choroby płuc, niewydolności serca, nadciśnienia płucnego, choroby alergicznej, powikłań infekcji, choroby ogólnoustrojowej, polipragmazji albo nakładania się kilku mechanizmów patofizjologicznych.
Organizatorzy wskazują, że konferencja ma służyć omówieniu problemów rozpoznawania i leczenia chorób serca, płuc oraz alergii, z uwzględnieniem także schorzeń rzadszych, ale klinicznie istotnych. W opisie wydarzenia podkreślono również, że spotkanie ma charakter interaktywny i seminaryjny, a jego celem jest kształtowanie spojrzenia na pacjenta „ponad podziałami specjalizacji lekarskich”.
To podejście ma szczególne znaczenie w opiece nad chorymi z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. POChP, astma ciężka, śródmiąższowe choroby płuc, niewydolność serca, przewlekłe zespoły wieńcowe, nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, otyłość, cukrzyca, choroby nerek i zaburzenia metaboliczne często współistnieją i wzajemnie wpływają na rokowanie. Właśnie dlatego skuteczna diagnostyka i leczenie wymagają wymiany doświadczeń między pneumonologiem, kardiologiem, alergologiem, internistą i lekarzem rodzinnym.
Pneumonologia, kardiologia i alergologia w jednej przestrzeni klinicznej
Konferencja „Serce i płuca” łączy trzy duże obszary medycyny, które w praktyce są ze sobą ściśle powiązane. W pneumonologii szczególne znaczenie ma ocena pacjentów z przewlekłą dusznością, obturacją oskrzeli, chorobami śródmiąższowymi, niewydolnością oddechową, powikłaniami infekcji oraz następstwami przewlekłego zapalenia. W kardiologii podobne objawy mogą wynikać z niewydolności serca, choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu, wad zastawkowych, nadciśnienia płucnego lub chorób naczyń. W alergologii zaś istotne są m.in. astma, alergiczny nieżyt nosa, reakcje nadwrażliwości na leki, immunoterapia alergenowa oraz fenotypowanie chorób zapalnych dróg oddechowych.
Konferencja jest kierowana do alergologów, internistów, kardiologów, pneumonologów oraz specjalistów medycyny rodzinnej. Organizatorzy zaznaczają też, że spotkania mają służyć praktycznemu zapoznaniu uczestników z nowymi terapiami oraz wyjaśnianiu wątpliwości w formule prowokującej do dyskusji.
Taka konstrukcja programu odpowiada realiom współczesnej praktyki klinicznej. Lekarz rodzinny często jako pierwszy różnicuje przyczyny duszności. Internista koordynuje diagnostykę wielochorobowości. Pneumonolog ocenia czynność płuc, obrazowanie klatki piersiowej, zapalenie dróg oddechowych i niewydolność oddechową. Kardiolog analizuje funkcję serca, ryzyko sercowo-naczyniowe i powikłania hemodynamiczne. Alergolog wnosi wiedzę o mechanizmach immunologicznych, fenotypach astmy, nadwrażliwości i leczeniu biologicznym. Konferencja o profilu „Serce i płuca” tworzy naturalną przestrzeń do rozmowy między tymi specjalnościami.
Program 2026 jest w trakcie opracowania
Na stronie wydarzenia wskazano, że program konferencji jest obecnie w trakcie opracowywania. Oznacza to, że szczegółowy rozkład sesji, nazwiska wszystkich wykładowców oraz tematy wystąpień edycji 2026 zostaną opublikowane lub zaktualizowane w późniejszym terminie.
Więcej informacji: https://serceipluca.pl/
Konferencja „Serce i płuca” 2026 odbędzie się pod patronatem medialnym portali OddechZycia.pl, Pulmonologiczny.pl oraz TygodnikMedyczny.pl







