Choroby pulmonologiczne
-
Metoda Huffingu w praktyce medycznej i fizjoterapeutycznej
Metoda Huffingu, czyli metoda wydmuchiwania powietrza z płuc przy użyciu specyficznego manewru oddechowego, znana również jako Huff Coughing Technique, jest…
Zobacz całość » -
Niewystarczająca opieka psychiatryczna a POChP – konsekwencje dla pacjentów
Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i lęk, są częstymi, lecz niedodiagnozowanymi schorzeniami u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).…
Zobacz całość » -
POChP na 17. Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) pozostaje jednym z największych wyzwań współczesnej pulmonologii oraz alergologii. Jej kompleksowa diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka…
Zobacz całość » -
Idiopatyczne włóknienie płuc – jak poprawić diagnostykę? Międzynarodowa koalicja rozpoczyna działania
American College of Chest Physicians (CHEST), PF Warriors, Rare Disease Diversity Coalition (RDDC) – program w Black Woman’s Health Imperative…
Zobacz całość » -
Adherencja w terapii inhalacyjnej: wyzwanie w leczeniu astmy, POChP i mukowiscydozy
Terapia inhalacyjna stanowi podstawę leczenia wielu chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy mukowiscydoza.…
Zobacz całość » -
Nowa, rozbudowana sekcja FAQ na OddechZycia.pl – kompleksowy przewodnik po mukowiscydozie
Portal OddechZycia.pl uruchomił nową, kompleksowo rozbudowaną sekcję FAQ poświęconą mukowiscydozie. Dzięki aktualizacji pacjenci, ich rodziny oraz opiekunowie mogą znaleźć rzetelne…
Zobacz całość » -
Wpływ oscylacyjnego eksuflatora wysokich częstotliwości Simeox na funkcję płuc u chorych z POChP
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Choroba ta, charakteryzująca się przewlekłym ograniczeniem przepływu…
Zobacz całość » -
Alarmowe objawy u chorych na POChP – sygnały zaostrzenia choroby
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej pulmonologii, charakteryzując się postępującym upośledzeniem drożności dróg oddechowych, które…
Zobacz całość » -
Wzór zaświadczenia w języku angielskim o przewożonych lekach i sprzętach dla pacjenta z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc POChP
Podczas wyjazdów zagranicznych osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) często muszą ze sobą zabierać niezbędne leki oraz sprzęt…
Zobacz całość » -
Podróż zimą z POChP: wyzwania i strategie postępowania
Zimowe miesiące to czas, w którym wielu ludzi podejmuje decyzję o podróżowaniu, niezależnie od tego, czy chodzi o krótkie podróże…
Zobacz całość » -
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu zimą a POChP: korzyści i zagrożenia
Zima często kojarzy się z okresami ograniczonej aktywności fizycznej, spowodowanymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz skróceniem dnia. Jednak dla osób cierpiących…
Zobacz całość » -
Optymalna wilgotność powietrza w domu: Klucz do zdrowia osób z POChP
Wilgotność powietrza w domu odgrywa kluczową rolę w nasileniu lub łagodzeniu objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Zarówno zbyt niska,…
Zobacz całość » -
Spłuczka toaletowa jako potencjalne źródło bakterii i grzybów
W przypadku wielu schorzeń układu oddechowego oraz chorób osłabiających odporność, takich jak mukowiscydoza, pierwotna dyskineza rzęsek, POChP czy inne przewlekłe…
Zobacz całość » -
POChP a ogrzewanie w domu: Jaka temperatura jest najlepsza?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności i śmiertelności na świecie. Charakteryzuje się postępującym ograniczeniem przepływu…
Zobacz całość » -
POChP a jakość powietrza w domu: Jak chronić płuca przed zanieczyszczeniami w domu?
Jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i komfort…
Zobacz całość » -
Życie z mukowiscydozą i modulatorami CFTR: jak pogodzić dobre samopoczucie z koniecznością fizjoterapii oddechowej?
Fizjoterapia oddechowa pozostaje kluczowym elementem leczenia mukowiscydozy (CF), nawet po wprowadzeniu leków przyczynowych, takich jak modulatory CFTR (np. Trikafta i…
Zobacz całość » -
Nebulizacja tak, ale nie w czasie płaczu dziecka
Nebulizacja, nazywana też inhalacją, to jedna z popularniejszych metod podawania leków w formie aerozolu u dzieci, zwłaszcza w przypadku schorzeń…
Zobacz całość » -
RSV a POChP: Złożone powiązania między infekcją wirusową a chorobą przewlekłą
Syncytialny wirus oddechowy (RSV) to jeden z najbardziej rozpowszechnionych patogenów odpowiedzialnych za infekcje układu oddechowego, szczególnie u dzieci i osób…
Zobacz całość » -
Najczęściej popełniane błędy podczas inhalacji i nebulizacji u dorosłych pacjentów pulmonologicznych
Nebulizacja to powszechna metoda podawania leków w chorobach układu oddechowego. Pozwala na bezpośrednie dostarczenie substancji leczniczej do dróg oddechowych, co…
Zobacz całość » -
POChP i sezonowe zagrożenia: Jak właściwa higiena rąk chroni przed wirusami i bakteriami
Współczesna medycyna podkreśla kluczowe znaczenie higieny rąk jako jednego z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania przenoszeniu chorób zakaźnych. W przypadku pacjentów z…
Zobacz całość » -
Znaczenie dróg obocznych w fizjoterapii oddechowej
Fizjoterapia oddechowa jest kluczowym elementem leczenia i rehabilitacji pacjentów z różnorodnymi schorzeniami układu oddechowego. Jednym z głównych celów tej formy…
Zobacz całość » -
Wczesne objawy POChP – kiedy podejrzewać chorobę i jak zadbać o swoje płuca?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to jedna z najczęstszych przyczyn ograniczenia funkcji oddechowej, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.…
Zobacz całość » -
Najczęściej popełniane błędy podczas inhalacji, nebulizacji u dzieci przewlekle chorych
Inhalatory do nebulizacji rozpylają lek do postaci aerozolu zawierającego krople o odpowiedniej wielkości. Taki zabieg wydaje się bardzo prosty. Często…
Zobacz całość » -
Czy organizm przyzwyczaja się do leków na astmę? Mechanizmy działania i strategie zarządzania terapią
Astma oskrzelowa, jest przewlekłą chorobą układu oddechowego charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, co prowadzi do ich nadreaktywności, obrzęku błony…
Zobacz całość » -
Bronchodilatatory: Kluczowe leki w terapii chorób układu oddechowego
Bronchodilatatory stanowią fundamentalną grupę leków stosowanych w leczeniu wielu chorób układu oddechowego, które charakteryzują się nadreaktywnością dróg oddechowych i obstrukcją…
Zobacz całość » -
Próba rozkurczowa w badaniach pulmonologicznych: znaczenie, procedura i interpretacja wyników
Próba rozkurczowa, znana również jako próba odwracalności obturacji, stanowi kluczowe narzędzie diagnostyczne w pulmonologii. Jej głównym celem jest ocena zdolności…
Zobacz całość » -
Czy można być osobą niepalącą i zachorować na POChP?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Tradycyjnie…
Zobacz całość » -
Od dymu tytoniowego po genetykę: wielopłaszczyznowe mechanizmy patogenezy POChP
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności i śmiertelności na całym świecie. Charakteryzuje się postępującym ograniczeniem…
Zobacz całość » -
Zaostrzenie w POChP: Co to jest i jak sobie z nim radzić?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności i śmiertelności na świecie. Jest to postępująca choroba układu…
Zobacz całość »