Niedzielski: będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi

5
W opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi; urządzenia będą otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Podczas konferencji prasowej Niedzielski mówił o działaniach podejmowanych w ramach zapewnienia opieki nad pacjentami z COVID-19. Przypomniał, że oprócz przekształcania szpitali powiatowych i oddziałów internistycznych w covidowe, powstają szpitale tymczasowe. “Premier wydał polecenie budowy szpitali wybranym spółkom Skarbu Państwa” – zaznaczył szef MZ.

Dodał, że rozbudowywana jest też sieć izolatoriów. “Na wczoraj było 4 tys. miejsc w izolatoriach. W tej chwili rozbudowujemy tę infrastrukturę do blisko 10 tys. Rozbudowujemy ją po to, by część pacjentów, którzy są hospitalizowani, a nie wymagają intensywnej opieki, mogła być przesuwana do leczenia w izolatoriach. To nie będą tylko hotele, ale też sanatoria” – wskazał.

Niedzielski poinformował też, że nowością będzie wykorzystanie pulsoksymetrów jako rozwiązania ogólnie funkcjonującego na poziomie podstawowym w opiece nad pacjentami, którzy są skąpo lub bezobjawowi. “Urządzenie informuje o natlenieniu krwi i w zależności od parametrów, które są wykazywane, będziemy podejmowali reakcję. Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik (na obecność koronawirusa – PAP), jest skąpo lub bezobjawowa, będzie otrzymywać pulsoksymetr. Zapis z niego będzie monitorowany przez specjalne centrum monitoringu, które będzie powołane przez Ministerstwo Zdrowia” – oświadczył minister zdrowia.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ krap/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Bartek mówi

  Mnie lekarz odmawia pulsometru i mówi, że mam sam se kupić.

 2. Krystyna mówi

  Ciekawe czyj trener tym razem zakupił większą partię tych urządzeń?

 3. Ala mówi

  Jaki jest sens dawania pulsoksymetru pacjentowi bezobjawowemu????

 4. Kasia mówi

  W Polsce jest ok 38mln obywateli wiekszosc przechoruje bezobiawowo lub skapoobjawowo. Skad niby urządzenie dla każdego. To sa ogromne ilosci. Polska posiada W ogóle takie zasoby w rezerwach materiałowych. Niby 40zl (chiny) na allegro, dostawa za 30dni minimum albo dłużej. Za 120 zl i wzwyż juz coś gdzieś można kupić, ale szału nie ma.
  U mnie nawet lekarz POZ nie posiada tego urządzenia. Jakoś nie ogarniam że kazdy chory z 1 stadium wirusa dostanie urządzenie podłączone do systemu ogólnego monitoringu. Skoro sa braki urzek respiratorow, środków ochrony …No nie wiem. Brzmi to zacnie. Ale nikt nie powiedzial ile jest tych urządzeń itd.

 5. Danuta mówi

  Najlepsze jest to , że po Covid trzeba ten pulsoksymetr oddać !!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.