W Małopolsce będzie pilotaż opieki domowej nad pacjentem z COVID-19 z użyciem pulsoksymetru

0

W Małopolsce będziemy testowali system opieki domowej nad pacjentem covidowym z użyciem pulsoksymetru; będziemy to rozwiązanie chcieli rozszerzyć na cały kraj – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że obok systemu izolatoriów rząd chce wprowadzić system opieki domowej nad pacjentami covidowymi. Poinformował, że w Małopolsce zostanie przeprowadzony pilotaż wykorzystania w tym celu pulsoksymetru. Jak mówił, urządzenie to “razem z telefonem z odpowiednią aplikacją będzie zestawem pozwalającym na prowadzenie opieki nad pacjentem”.

Niedzielski zaznaczył, że pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi, który “jest podstawowym parametrem pozwalającym określić, czy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia, czy wymaga interwencji”.

“Istotą użycia tego narzędzia jest monitorowanie pacjenta, żeby w odpowiednim momencie wychwycić chwilę, kiedy pacjent potrzebuje już nie opieki domowej, ale opieki o bardziej intensywnym charakterze” – powiedział Niedzielski.

“W Małopolsce będziemy testowali to rozwiązanie. Do Małopolski już trafiło 1500 pulsoksymetrów, one będą dystrybuowane poprzez Pocztę Polską do osób (z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa – PAP) wskazywanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej” – powiedział szef MZ.

Zaznaczył, że po przeprowadzeniu pilotażu w Małopolsce rząd chce to rozwiązanie rozszerzyć na cały kraj. Jak mówił, dane z pulsoksymetrów i aplikacji będą przesyłane poprzez telefon do centrum monitorowania, które powstanie “być może centralnie”, w którym będzie zespół złożony z lekarza i personelu pomocniczego.

“W przypadku odchylenia odczytu z tego urządzenia – a będziemy prosili, aby te odczyty były robione co trzy godziny – można było reagować, skontaktować się z pacjentem, potwierdzić ryzyko, które jest sygnalizowane elektronicznie i oczywiście wprowadzić takiego pacjenta do systemu lecznictwa covidowego” – powiedział Niedzielski.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ godl/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.