13 krajów europejskich podpisało w poprzednim tygodniu deklarację o zapewnieniu dostępu do informacji o badaniach genetycznych (genomu ludzkiego). Jest to przełom w dziedzinie europejskich badań w dziedzinie zdrowia. Udostępnianie większej ilości danych genetycznych poprawi zrozumienie wielu problemów medycznych, umożliwiając bardziej spersonalizowane leczenie, w szczególności w przypadku rzadkich chorób takich jak mukowiscydoza, czy chorób nowotworowych.
Sygnatariusze państw członkowskich zobowiązali się do współpracy w zakresie bezpiecznego i autoryzowanego dostępu do krajowych i regionalnych banków danych genetycznych i innych danych istotnych dla zdrowia.
Jednym z celów współpracy jest milion przebadanych genomów ludzkich w EU do 2022 roku.
Lista krajów sygnatariuszy deklaracji: Republika Czeska, Cypr, Estonia, Finlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Malta, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania.
Bułgaria, Chorwacja i Grecja zobowiązały się również do podpisania deklaracji. Pozostałe kraje UE również dostały zaproszenie do współpracy, ale nie podpisały deklaracji. Wśród sygnatariuszy zabrakło Polski.