W jaki sposób można poprawić diagnozowanie chorób płuc

fot. Stepan Likhaczow
0

Trójwymiarowa wizualizacja oparta na tomografii komputerowej zapewnia dokładniejsze przygotowanie do diagnozowania chorób płuc. Teraz program przechodzi etap badań klinicznych. Został już wykorzystany do wykonania 25 bronchofiberoskopii, dokładność procedury wzrosła z 53% do 88%. Wyniki badań naukowców Uralskiego Uniwersytetu Federalnego w Jekaterynburgu i specjalistów Rosyjskiego Instytutu Badawczego  Phthisiopulmonology zostały opublikowane w medycznym czasopiśmie European Respiratory Journal.

Bronchofiberoskopia jest mało inwazyjną procedurą wykonywaną za pomocą endoskopu, który jest wprowadzany do dróg oddechowych pacjenta. Po tym, jak instrument osiągnie właściwe miejsce, można wykonać transbronchialną biopsję płuca i pobrać próbkę tkanki do dalszych badań laboratoryjnych. Aby określić przybliżoną pozycję instrumentu w drogach oddechowych, endoskop jest wyposażony w kamerę wideo. Problem polega jednak na tym, że niektóre zmiany mogą być zlokalizowane w niewidocznych dla kamery miejscach.

“Etap, w którym lekarz przesuwa endoskop, odbywa się niemal na ślepo: istnieją tylko dwuwymiarowe obrazy tomografii komputerowej, więc specjalista musi stworzyć w głowie trójwymiarowy obraz, biorąc pod uwagę indywidualne cechy anatomii pacjenta , aby zlokalizować poszukiwane miejsce do wykonania biopsji”- wyjaśniają autorzy badań.

Projekt badań naukowych został wsparty finansowym grantem przez Rosyjską Fundację na rzecz Promocji Innowacji.

 

Źródło: Uralski Uniwersytet Federalny im. pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna (ros. Уральский федеральный университет имени первого Президента России Б. Н. Ельцина)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.