Bakulowirusy nadzieją w terapii genetycznej CF

0

Profesor patofizjologii Sarah Wootton z Ontario Veterinary College otrzymała prawie 300 tysięcy dolarów dofinansowania Cystic Fibrosis Canada (organizacji charytatywnej na rzecz chorych na mukowiscydozę w Kanadzie) na kolejne badania z wykorzystaniem bakulowirusów w terapii genetycznej chorych z mutacją ΔF508.

Bakulowirusy to wirusy chorobotwórcze atakujące stawonogi, głównie owady. Są stosowane w tworzeniu szczepionek na raka prostaty i pewnych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

W inżynierii genetycznej używane są jako wektory, służąca do wprowadzania żądanej sekwencji DNA do komórki. Zaletą bakulowirusów jest fakt, że nie mogą się replikować w komórkach ludzkich (nie wywołują objawów chorobowych, nie zarazimy się od owadów wirusową chorobą).

Bakulowirusy mogą być wykorzystane do naprawy uszkodzonego białka CFTR u chorych z mutacją ΔF508. Wstępne badania pokazują, że terapia może być skuteczniejsza u małych dzieci, u których płuca nie są jeszcze mocno uszkodzone w wyniku postępującej choroby i kolejnych zaostrzeń.

Badania prowadzone są w laboratorium na ludzkich i mysich komórkach płuc, jak również na żywych myszach.
Fot. Magnus Manske (CC BY-SA 3.0)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.