Negocjacje z angielskim NHS w sprawie nowych preparatów w mukowiscydozie

0

Vertex Pharmaceuticals próbuje osiągnąć porozumienie z angielskim National Health Service (NHS), w kwestii  zapewnienia pacjentom chorym na mukowiscydozę dostępu do wszystkich zatwierdzonych w EU leków tej firmy, mowa tu o Kalydeco, Orkambi oraz w niedalekiej przyszłości Symdeco i nowych preparatach zawierających trzy składniki aktywne.

National Institute for Health Care Excellence (NICE), instytucja publiczna działająca w ramach brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia, zajmująca się m.in. publikowaniem wytycznych dot. używania nowych leków czy technologii, negatywnie zaopiniowała refundację leku na mukowiscydozę Orkambi.

Po tym, jak NICE odrzucił Orkambi, tylko 5% pacjentów może uzyskać dostęp do leków Vertex w Wielkiej Brytanii w ramach NHS, mimo że kraj ma drugą co do wielkości populację osób z tą chorobą na świecie.

Orkambi obecne jest w ramach refundacji dla pacjentów z mukowiscydozą w Austrii, Niemczech, we Włoszech i Holandii (dla osób kwalifikujących się do terapii tym preparatem).

Jak czytamy w Pharmaphorum, rzecznik prasowy firmy Vertex poinformował o przedstawieniu innowacyjnej i długoterminowej propozycji ramowej dla angielskiego NHS, obejmującej obecne w portfolio leki oraz te wprowadzane do sprzedaży w najbliższych latach. Vertex nie ujawnił jednak opinii publicznej szczegółów propozycji. Nowe podejście do tematu ma być podobne do tego, które zostało uzgodnione z systemem opieki zdrowotnej w Irlandii w zeszłym roku. Równolegle prowadzone są rozmowy z odpowiednimi instytucjami w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii

W wielkiej Brytanii żyje ponad 10 tysięcy chorych na mukowiscydozę. W tej grupie są też Polacy, którzy mogą korzystać z leczenia w ramach systemu NHS.

Vertex prowadzi też działania w Polsce, która podobnie jak Wielka Brytania nie refunduje chorym preparatów tej firmy.

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.