PUR1900 (pulmazole) – obiecujące wyniki eksperymentalnego leku przeciwgrzybiczego w mukowiscydozie

0

PUR1900 (pulmazole) to eksperymentalny lek firmy Pulmatrix Inc., który łączy w sobie substancję aktywną, przeciwgrzybiczą: itrakonazol z technologią suchego proszku o nazwie iSPERSE. Technologia ta umożliwia dostarczanie leków do płuc z dużo większą wydajnością niż inne, do tej pory stosowane metody.

Dane, które Pulmatrix zaprezentował na konferencji North American Cystic Fibrosis Conference (NACFC w USA), potwierdzają, że PUR1900 może osiągnąć wysokie stężenia itrakonazolu w płucach, gdzie lek jest niezbędny do zwalczania infekcji płuc, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego stężenia leku w krwioobiegu.

“Oczekuje się, że niskie stężenia w krwioobiegu znacznie zmniejszy często niebezpieczne działania niepożądane występujące podczas doustnego dawkowania, podczas gdy wysoki poziom w płucach powinien przynieść znaczny wzrost skuteczności” – wyjaśnił  Robert W. Clarke , dyrektor firmy Pulmatrix.

Pulmatrix rozwija PUR1900 (pulmazole) w celu leczenia ciężkiego stanu zwanego alergiczną aspergilozą oskrzelowo-płucną (AAOP, ang. ABPA), który jest spowodowany infekcjami płucnymi  wywołanymi przez grzyba Aspergillus u osób cierpiących na astmę, pacjentów z mukowiscydozą i innych z upośledzoną funkcją płuc. Kandydat na lek otrzymał już status leku sierocego w USA.

 

fot. Aspergillus flavus  (Medmyco na lic. CC BY-SA 4.0)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.