Nowe Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Translacyjnej w Warszawie

0

Badania i wdrażanie innowacyjnych terapii związanych z nanotechnologią, inżynierią tkankową, genetyczną i wykorzystaniem komórek macierzystych w walce z chorobami cywilizacyjnymi – to cele dwóch centrów medycyny, które tworzy w Warszawie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii.

Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Centrum Medycyny Translacyjnej mają być pierwszymi w Polsce tego typu ośrodkami – informuje Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) w komunikacie przesłanym PAP.

“Udało nam się zbudować odpowiednią infrastrukturę i świetne zespoły badawcze. Mamy potencjał, aby stać się wiodącym w skali świata ośrodkiem naukowo-badawczym. Utworzenie przez nas Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Centrum Medycyny Translacyjnej to kolejny krok w tym kierunku” – podkreśla prof. dr hab. n. farm. Jadwiga Turło, prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lidera projektu CePT.

Utworzenie Centrum Medycyny Regeneracyjnej w Polsce – czytamy w komunikacie – daje ogromne możliwości terapeutyczne i stwarza nadzieję na leczenie szeregu schorzeń za pomocą wykorzystania komórek macierzystych ludzkiego organizmu, np. oparzeń powłok skórnych, schorzeń układu krwiotwórczego, uszkodzeń mięśnia sercowego, wątroby czy niektórych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, regeneracji narządów i starzejących się tkanek.

“W Centrum Medycyny Regeneracyjnej będziemy m.in. optymalizować metody wykorzystania komórek macierzystych VSELs. Równolegle, we współpracy z chemikami i farmaceutami, chcemy opracować nową generację leków, które poprawiłyby +kondycję+ komórek macierzystych, głównie tych, które w naszym organizmie biorą udział w regenerowaniu narządów i starzejących się tkanek” – mówi prof. dr hab. Mariusz Ratajczak, kierownik Centrum Medycyny Regeneracyjnej. “Mamy ambicję stworzyć nową gałąź nauk biomedycznych – tzw. farmakologię komórek macierzystych” – dodaje.

Z kolei Centrum Medycyny Translacyjnej skupi się z kolei na przyspieszeniu wprowadzenia wyników biomedycznych eksperymentów do terapii dla pacjentów. Jedną z terapii, które mają być w nim rozwijane, jest innowacyjna strategia CAR-T, wykorzystywana do walki z nowotworami.

Jak czytamy w komunikacie, terapia CAR-T to jedno z najnowszych osiągnięcie medycyny.

“Metoda opiera się na połączeniu terapii celowanej, medycyny personalizowanej i immunoterapii. Komórki układu odpornościowego (limfocyty T) chorych zamienia się w +żywe leki+ – pobrane od pacjenta jego własne limfocyty T, czyli komórki stworzone do zwalczania różnych infekcji w organizmie, są modyfikowane genetycznie w laboratorium, a następnie odpowiednio wzmocnione do walki z komórkami rakowymi, wracają do krwi pacjenta, by rozpoznać i zniszczyć wroga” – wyjaśniono.

Według komunikatu spektakularne efekty działania tej terapii widać w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej – do 90 proc. całkowitych remisji. W sierpniu 2017 roku w USA zarejestrowano pierwszy na świecie preparat do leczenia w ramach terapii CAR-T pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną.

“Jesteśmy na etapie tworzenia struktury Centrum Medycyny Translacyjnej i kompletowania zespołów badawczych. W wersji optymistycznej zakładamy, że w ciągu 3-5 lat od osiągnięcia sprawności operacyjnej będziemy dysponowali kandydatami na terapie CAR-T lub CAR-NK dla polskich pacjentów” – podkreśla dr hab. n. med. Radosław Zagożdżon, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczegóły powstania centrów zostaną przedstawione 17 kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie.

CePT to obecnie największa inwestycja w naukę w Polsce i największy ośrodek biomedyczny w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tworzą je: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Instytut Nenckiego PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Instytut Wysokich Ciśnień PAN, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN.

Do dyspozycji blisko 1200 polskich i zagranicznych naukowców jest 10 nowych środowiskowych centrów naukowych, wyposażonych w specjalistyczną aparaturę najwyższej światowej klasy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.