Wrześniowa lista leków refundowanych bez preparatu dla pacjentów z mukowiscydozą

0

Pacjenci z mukowiscydozą z nadzieją śledzili informacje na temat wrześniowej listy leków refundowanych. W Ministerstwie Zdrowia ważą się losy dwóch wniosków refundacyjnych. Niestety nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie leków Orkambi i Kalydeco.  Dodatkowo wrześniowa lista będzie uboższa o jeden preparat – Mukolinę w syropie (Carbocisteinum).

U ludzi karbocysteina, składnik aktywny Mukoliny, normalizuje czynności wydzielnicze nabłonka błony śluzowej dróg oddechowych, zmniejsza lepkość wydzieliny, ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza częstotliwość napadów kaszlu. Ma zastosowanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli, mukowiscydozą i dyskinezą rzęsek.

Do końca sierpnia 2020 preparat był dostępny w ramach refundacji w cenie 1,95 (30% odpłatności). Od września pacjenci z mukowiscydozą i dyskinezą rzęsek zapłacą 100% ceny.

Na wniosek producenta, decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych produkt leczniczy Mukolina zmienia kategorię dostępności. Decyzja wchodzi w życie 1 października 2020 roku i od tej daty preparat będzie dostępny bez recepty (lek OTC).

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.