Nowy typ nebulizatora wysokich częstotliwości
Naukowcom z australijskiej uczelni Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) udało się uzyskać nowy hybrydowy rodzaj fali akustycznej (połączenie fal powierzchniowych oraz przestrzennych). Osiągnięcie, opisane w czasopiśmie Advanced Materials, jest teraz wykorzystywane do poprawy efektywności nowego rodzaju nebulizatora opracowanego przez naukowców uczelni.
Stosowane do tej pory nebulizatory ultradźwiękowe nie nadawały się do rozpylania niektórych leków oraz szczepionek i komórek macierzystych (fala ultradźwiękowa nagrzewa rozpylane cząsteczki, w przypadku części leków i materiałów biologicznych uszkadzając lub zmieniając ich strukturę lub budowę chemiczną).
Nebulizator wykorzystujący nowy rodzaj fali akustycznej pozbawiony jest tej wady i może być stosowany w leczeniu eksperymentalnymi lekami z wykorzystaniem biologicznych wektorów, komórek macierzystych. Technologia może być wykorzystana również do skutecznego podawania szczepionek oraz insuliny u cukrzyków (w przypadku szczepionki czas inhalacji to jedynie 30 sekund, a wydajność to 5ml/minutę).
Nowe nebulizatory mogą mieć zastosowanie kliniczne w ciągu 3-5 lat.
Fot. Kelly Ryan Royal Melbourne Institute of Technology