Rusza produkcja serii przedwdrożeniowej polskiego respiratora na zagranicznej licencji

0

Rusza produkcja serii przedwdrożeniowej profesjonalnych respiratorów, konstruowanych w Polsce na licencji amerykańskiej firmy. Proces dopuszczenia ich zarówno na rynek polski, europejski i amerykański rozpoczęła firma Creotech Instruments S.A.

W ciągu czterech miesięcy firma planuje rozpocząć seryjną produkcję urządzenia dostarczając na rynek miesięcznie nawet kilkaset respiratorów ratujących życie chorych na COVID-19 – informują jej przedstawiciele w prasowym komunikacie.

W szczycie pandemii ogromny globalny popyt na profesjonalne respiratory medyczne znacznie przewyższający podaż, ograniczył dostępność urządzeń na światowym rynku i wywindował ich ceny. W marcu, gdy wirus dotarł do Polski, w kraju ruszyło kilka projektów związanych z budową od podstaw tzw. respiratorów ratunkowych, które mogłyby być stosowane w krytycznych przypadkach do podtrzymania akcji oddechowej pacjentów. Od strony technicznej profesjonalny respirator musi być niezawodny i bardzo szczegółowo przetestowany. W Creotech Instruments S.A., firmie związanej z sektorem kosmicznym, zapadła decyzja, żeby zamiast rozwijać urządzenie medyczne od podstaw, zdobyć odpowiednią licencję na wysoce niezawodny sprzęt.

Podstawą do skonstruowania przez inżynierów Creotech Instruments S.A. polskiego respiratora stała się dokumentacja i licencja respiratora Covidien Puritan Bennett 560 amerykańskiej firmy Medtronic. W związku z pandemią, dokumentacja techniczna tego urządzenia została udostępniona na licencji otwartej. Pozyskana dokumentacja została przystosowana do możliwości wdrożenia produkcji na terenie Polski. W trakcie prac nad prototypem zidentyfikowano i przetestowano po kilka zamienników kluczowych podzespołów respiratora. Pozwoliło to znacznie zmniejszyć ryzyko nagłych przestojów produkcji spowodowanych brakiem konkretnych podzespołów.

“Kluczowe podzespoły, na których opiera się produkowany przez nas respirator, zniknęły z rynku już w pierwszych tygodniach pandemii – wyjaśnia dr Grzegorz Kasprowicz, który kieruje projektem polskiego respiratora. – Dlatego konieczne było znalezienie nowych, bezpiecznych rozwiązań w ramach konstruowania łańcucha dostaw w Polsce. Dotyczyło to między innymi czujników, elektrozaworów, złączy, wyświetlacza, podsystemu turbiny i pakietu akumulatorów. Konstruując nasze urządzenie zastosowaliśmy także kilka ulepszeń naszego autorstwa” – dodaje dr Grzegorz Kasprowicz.

W połowie czerwca, po 75 dniach pracy nad projektem, z linii produkcyjnej Creotech Instruments S.A. zjechały pierwsze prototypy respiratorów bazujących na produkcie firmy Medtronic. W połowie lipca, po przeprowadzeniu udanych testów urządzenia, rusza produkcja serii przedwdrożeniowej. Te urządzenia można już skutecznie wykorzystać w leczeniu pacjentów – czytamy w prasowym komunikacie.

“Teraz rozpoczynamy proces dopuszczenia produktu na rynek Polski i europejski, a równolegle podejmujemy rozmowy z Food and Drug Administration w USA. Sytuacja w USA jest krytyczna, zachorowało tam już ponad trzy miliony obywateli, dlatego może się okazać, że nasz respirator będzie potrzebny również tam – mówi Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments S.A. – Zależy nam, aby respirator został dopuszczony na rynek polski na jesieni tego roku. Jest to termin realny, zważywszy na to, że produkt jest wytwarzany na licencji produktu już dopuszczonego na nasz rynek” – dodaje.

Równolegle w firmie trwają prace nad uruchomieniem produkcji seryjnej. Przygotowywane jest zaplecze testowe i produkcyjne. Zgodnie z planem jeszcze w tym roku Creotech ma osiągnąć zdolność wytwarzania 200 respiratorów miesięcznie. W razie konieczności liczba ta może zostać podwojona. Cena respiratora nie powinna przekroczyć 40 tys. złotych. Będzie więc zbliżona do cen tych urządzeń sprzed pandemii, a przy tym znacznie niższa od cen respiratorów sprowadzanych obecnie z rynków zagranicznych.

W maju ruszyła już produkcja aparatu Ventil – polskiego urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów z użyciem jednego respiratora. Urządzenie wyprodukował Instytut Techniki i Aparatury Medycznej Sieci Badawczej Łukasiewicz w Zabrzu wspólnie z Instytutem Inżynierii Biomedycznej PAN. Polscy naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i pracownicy firm Cimat i Medseven opracowali też prototyp respiratora UCM01. Z kolei w Instytucie Lotnictwa – Sieci Badawczej Łukasiewicz powstał prototyp respiratora ciśnieniowego WentILOT 1.0 Nad prototypem nowego respiratora pracuje też firma technologiczna z Siemianowic Śląskich EMSI Hightech.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.