Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca – SZCZEGÓŁY

111

W związku ze zmianą przepisów1) został wydłużony termin, w którym nie funkcjonują żłobki, przedszkola, szkoły i inne placówki, do których dzieci uczęszczają.

Aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Prace te dotyczą między innymi przedłużenia okresu, za który będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku wydłużenia okresu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola,  szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

W związku z tym – do czasu wejścia w życie ustawy – osoba, która chce wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca br. może:

 • złożyć oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które jest wnioskiem o wypłatę zasiłku na dalszy (kolejny) okresOświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten (oświadczenie) zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów

albo

 • wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym

Do wypłaty zasiłku opiekuńczego wymagane są dokumenty na ogólnych zasadach, w tym wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły (w tym przypadku skoro decyzja o zamknięciu placówek miała miejsce 20 marca br., to należy uznać, że jest to nieprzewidziane zamknięcie  placówki). W takim przypadku, po wejściu w życie ustawy nowelizującej ustawę z dnia 2 marca 2020 r. z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r., taki wniosek będzie potraktowany  jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

1) termin zmieniony przepisami  rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie z 11 marca 2020 r .  w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 do dnia 10 kwietnia 2020 r.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Mama mówi

  Witam. 5 kwietnia 2020 roku moje dziecko kończy 8 lat. Czy mogę otrzymać zasiłek na dziecko, które ukończyło 8 lat?

  1. Esemer mówi

   Zasilek przysługuje tylko do 5 kwietnia.
   W ustawie jest to szczegółowo wyjaśnione

  2. Marlena mówi

   Czy jeżeli jestem przyjęta od 9 marca do pracy na pół etatu to czy mąż może iść na dodatkową opiekę na dzieci Do lat 8?

   1. Anonim mówi

    Oczywiście że tak wymiar czasu pracy nie ma tu znaczenia skoro nie ma Pani w domu nie ma drugie rodzica opiekuna który mógłby zająć się dziećmi

    1. Kinga mówi

     Witam, jestem na urlopie wychowawczym i pobieram zasiłek wychowawczy. Czy dostanę pieniądze za maj, jeżeli w połowie zacznę nową pracę?

   2. Klaudia mówi

    Jestem w 27 tygodniu ciąży, aktualnie przebywam na L4. Czy mąż może skorzystać z tej opieki na córkę ? Córka ma skończone 2 lata.

   3. Anka mówi

    Czy wniosek o zasiłek mogę złożyć tylko w jednym miejscu pracy w przypadku etatu podzielonego, czy jednak trzeba złożyć u każdego pracodawcy?

  3. Tomasz mówi

   Podobno musi być umowa między rodzicami A opiekunką formalna zarejestrowana w zusie itp ale sam czekam na wyjaśnienie w kwestii niani czy opieka nam przysługuje kiedy niania rezygnuje obawiając się o własne zdrowie bo jest w tzw. ryzyku podwyższonym

   1. Monika mówi

    8 kwietnia skończył mi się urlop macierzyński . Córka miała iść do żłobka ale żłobki są zamknięte z powodu koronowirusa . Ja nie mogę wrócić do pracy bo nie mam z kim zostawić córki . Czy mogę skorzystać z dodatkowych dni opieki ???

   2. Maria mówi

    Opiekuję się roczną wnuczką. Syn jest marynarzem i jest w rejsie, a synowa pracuje. Nie mieszkam z wnuczką i boję się dojeżdżać wnuczki z uwagi na możliwość zarażenia. Jestem w grupie ryzyka , jestem po 60 – i z nadciśnieniem tętniczym. Czy synowe i przysługuje zasiłek opiekuńczy.

    1. Renata mówi

     Witam. Moją córką również opiekowała się babcia, która w obecnej sytuacji pozamykała się na cztery spusty i boi się o swoje życie. Ma POCHP, nadcisnienie i 68 lat. Mój zakład miał postój ale teraz rusza, a ja nie mam co zrobić z 5 letnią córeczką. Jak pravodawca nie da mi urlopu to będę musiała się zwolnić, a tym samym stracę srodki do życia. Jak sobie poradzic w takiej sytuacji?

   3. Magda mówi

    Mąż jest na zasiłku rehabilitacyjnym. Czy mogę przejść na zasiłek opiekuńczy na dziecko w wieku 6 lat ze względu na epidemię w Polsce. Dziecko chodzi do przedszkola

 2. Arek. mówi

  witam. Mam pytanie na które wciąż nie moge znalezć nigdzie odpowiedzi: czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy (14 dni) na synka w wieku 7 lat który nie może uczęszczać do przedszkola zamkniętego z powodu pandemii?. Źona jest obecnie na urlopie macierzyńskim gdyż opiekuje się córeczką w wieku 9 m-cy. Nikt inny z rodziny nie zamieszkuje z nami i nie może sie opiekować synkiem.
  W podobnej sytuacji jest na pewno wiele innych rodzin…

  dziękuję i pozdrawiam.

  1. Aga mówi

   Dodatkowy 14 dniowy zasiłek na wypadek zamknięcia szkół przysługuje tylko wtedy gdy w domu nie ma żadnej osoby pełnoletniej która mogła by sprawować opiekę.

   1. Anonim mówi

    Skąd taki wniosek ?
    Proszę nie wprowadzać w błąd.

    1. Marek mówi

     Zgodnie z specustawą, dodatkowy zasiłek został przedłużony o 14 dni od 26 marca. A więc 9 i 10 kwietnia już nie przysługuje?

    2. Natalia mówi

     Witam. 9 kwietnia kończy mi się urlop macierzyński. Synek ma iść do żłobka dopiero od września 2020 bo nikt nie chciał go przyjąć w miesiącu kwietniu 2020. Mieliśmy z mężem się mijać w pracy i jakoś pogodzić opiekę nad dzieckiem. Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko?

    3. Weronika mówi

     Czy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodzica opiekującego się dzieckiem w wieku 4l gdy ojciec nie pracuje, ale jest zameldowany w innym mieście oraz nie wykazuje zainteresowana dzieckiem, jednak rodzice nie mają rozwodu

  2. Anonim mówi

   Może, opieka jest na jednego z opiekunów albo żona albo pan.

   Więc na syna może pan brać,
   Nie ma nic do rzeczy czy ktoś jest w domu.
   Jeśli pan weźmie na siebie to zona na syna nie może.

   1. Emil mówi

    Nie może takiego zasiłku pobrać 14 dni jeżeli żona jest na macierzyńskim lub wychowawczym.

  3. Maria mówi

   Przebywam na zasiłku rechabilitacyjnym,czy mąż może skorzystać z opieki nad dzieckiem?

  4. Monika mówi

   Tak. To ze żona jest w domu nie ma znaczenia gdyz opiekuje sie dzieckiem do 2 lat. Pan moze pobierac zasilek na drugie dziecko zeby zapewnic mu opieke.

   1. Monika mówi

    Witam czy jeśli dzieci w wieku 3 i 5 lat nie uczeszczaly do przedszkola szkoły A opiekę sprawowała ciocia którą na zaistniałą sytuację odmówiła opieki . Czy należy nam się opieka?

   2. Rafał mówi

    Witam, żona urodziła 2tyg.temu(poprzez 2 cesarskie cięcie) i od tygodnia jest w domu z maleństwem, mamy też synka(4lata), czy z wiadomych przyczyn mogę wziąć opelieke nad nim?

  5. Anna mówi

   Witam
   Ja również opiekuje się córka 9m i oprócz mnie nie ma nikogo kto mógłby zająć się druga córka 5l , a mąż pracuje w Niemczech. Zastanawiam się czy mogę starać się o dodatkowy opiekuńczy? Proszę o info

 3. Justyna mówi

  Dzień dobry,
  jestem obecnie na zasiłku opiekuńczym na syna, który ma 1.5 roku. Mąż pracuje w siedzibie firmy, nie ma możliwości pracy zdalnej. Być może za kilka dni,szef wyśle męża na zaległy urlop. Czy w takim przypadku będzie mi nadal przysługiwał zasiłek?
  Pozdrawiam, Justyna

  1. Pati mówi

   Witam
   Jeżeli mój syn nie chodzi wg do żłobka do przedszkola zacznie chodzić od września czy przysługuje mi opieka nad nim. Dodam że sama go wychowuje.

   1. Angelika mówi

    Dowiedzialam sie, ze jesli dzieckiwm opiekowala sie wczesniej babcia, a moja prace zamkneli to nie przysluguje mizmasilek, poniewaz opiekun, ktory sprawowal opieke musi byc zarwjestrowany.

  2. jarek mówi

   również czekam na odp.

 4. Katarzyna mówi

  Od którego marca do którego kwietnia trzeba wypisać opiekuńcze z powodu epidemii

  1. Milena mówi

   Tez chcialabym sie dowiedziec, bo czesc ludzi mowi ze do 8 kwietnia a inni ze do 10 kwietnia. Jezeli do 10 kwietnia to co mam zrobic z dzieckiem 9 i 10 kwietnia??

   1. Katarzyna mówi

    Też się głowie nie wiem co wpisac

    1. Kasia mówi

     Opieka jest do 8 kwietnia czy do 10 kwietnia??? Bo to będzie więcej niż dwa tygodnie

   2. Gosza mówi

    Tez chętnie się dowiem.

 5. Emilia mówi

  Witam mam pytanko moja córka skończyła 8 lat w grudniu czy mogę korzystać z zasiłku opiekuńczego do lat 8.

  1. Monika mówi

   Jezeli skonczyla w grudniu to nie mozna pobierac zasilku. Jest dla rodzicow dzieci ktore nie skonczyly 8 lat.

   1. Anna mówi

    Witam, przebywałam na zasiłku opiekuńczym w okresie 12.03-25.03 później mąż pobierał zasiłek 26.03-24.04. W dniach 27.04-2.05 nikt z nas nie był na owym zasiłku, czy od 4.05 mogę wrócić na zasiłek ?

 6. K. mówi

  Od jakiego dnia i do kiedy można składać wnioski o 14-dniowe przedłużenie opieki na dziecko aby otrzymać zasiłek?

 7. Alicja mówi

  Witam. 1 kwietnia przypada mój powrót do pracy po macierzyńskim. Mąż także cały czas pracuje, mieszkamy sami i nikt inny nie może sprawować nad dzieckiem opieki. Córka miała planowo trafić do żłobka jednak w związku z zaistniałą sytuacją nie jest to możliwe. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy?

  1. Marcin mówi

   Czy jeśli żona pobiera zasiłek opiekuńczy na dziecko a mnie w międzyczasie pracodawca wyśle na urlop wypoczynkowy zaległy, to żonie w tym czasie nadal przysługuje zasiłek czy musi z niego rezygnować?

   1. Marta mówi

    Panie Marcinie i jak dowiedział się pan coś?

    1. Agnieszka mówi

     Czy matka-policjantka dziecka w wieku do 8 lat , które uczeszczalo do szkoły, a ktorego drugi rodzic nadal pracuje, może skorzystać tylko z zasilku opiekuńczego z puli rocznej w wymiarze 60 dni czy należą się dodatkowe dni – niedolicznane do nich?

   2. Monika mówi

    Witam czy juz wiadomo czy dzieci niepelnosprawne powyzej 8 roku sa objete tym zasilkiem? Prosze o odpowiedz

    1. Anonim mówi

     Dzieci niepełnosprawne są uwzględnione w poprawie – aktualizacji obowiązującej o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych proszę przeczytać sobie projekt ale cały czas czekamy na jej zatwierdzenie i wprowadzenie w życie

  2. Marta mówi

   Właśnie jak to jest z zasiłkiem po macierzyńskim? Ja pracuję w przedszkolu (obecnie nieczynne)więc też się chętnie dowiem czy przysługuje mi zasiłek?

  3. Monika mówi

   Nie poniewaz dziecko nie uczeszcalo do zlobka. Opieka z powodu zamkniecia zlobka do ktorego chodzilo dziecko a nie do ktorego mialo chodzic.

   1. Ala mówi

    Witam serdecznie
    Mam pytanie na ktore nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Bardzo proszę o podpowiedz.
    Obecnie jestem na macierzyńskim ale juz mi się niebawwm kończy… dzieckiem miała opiekować się babcia bedąca w grupie ryzyka dlatego nie jest to na ten moment możliwe. Wiadomo że z babcią nie podpisuje się umowy wiec takiej nie mam. Co w takim razie powinnam zrobić? Czy zapisać pilnie dziecko do żłobka abym mogła skorzystać z opieki podczas trwania epidemi? Czy poprostu bedę mogła po ustanou macierzyńskiego skorzystać z opieki?

 8. Wojciech mówi

  Dzień dobry!
  Zwracam się z prośbą o informację czy dla rodziców pracujących zdalnie w domu przysługuje opieka nad dziećmi w wieku 4 i 6 lat. Moja, żona jest nauczycielką i podobnie jak ja pracuje zdalnie w domu, razem z nami jest dwójka naszych dzieci. Od 25 marca nauczanie zdalne stało się obowiązkowe.
  Jaki przepis reguluje sprawę, że można wystąpić z wnioskiem o opiekę nad dziećmi w takich specyficznych warunkach.

  1. Monika mówi

   Praca zdalna to nadal praca wiec zasilek przysluguje. Pobieracjac zasilek nie bedzie pan wykonywal pracy zdalnej. Natomiast zastanowilabym sie nad tym czy ta opcja sie oplaca chociazby finansowo skoro oboje rodzice sa w domu..

  2. Justyna mówi

   Czy mąż może wziąć tacierzynski, kiedy ja będę na dodatkowym zasiłku opiekuńczym w związku z wirusem? Możemy razem zajmować się dzieckiem?

 9. Joanna mówi

  Mam pytanie. W tym samym czasie opiekuje się dzieckiem do lat 8 i dzieckiem niepełnosprawnym w wieku 10 lat. W jaki sposób mogę złożyć wniosek o zasiłek? Mam wybrać którym się więcej opiekuje?

  1. Monika mówi

   Zasilek przysluguje jeden nie wazne ile jest dzieci. mozna wpisac jedno.

 10. Barbara mówi

  Czy podczas zasiłek macierzyński, niewypłacalnego przez ZUS, matka wykonuję pracę prowadząc działalność gospodarczą. W tym czasie także pracuje oraz ma pod opieką małe dziecko i trójka starszych, żłobek, przedszkole, szkoła. Czy macierzyński, wyklucza z ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Ojciec pracuję, brak innych osób w gospodarstwie domowym?

 11. Małgorzata mówi

  Moje dziecko ma 1,5 roku jestem na urlooie wychowawczym bezpłatnym i wróciłam do pracy u mojego pracodawcy na umowę zlecenie , czy należy mi się zasilek opiekuńczy?

 12. Anna mówi

  Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim z 3 miesięcznym dzieckiem. Czy mąż może wziąć zasiłek nad starszym dzieckiem z powodu zamknięcia przedszkola w obecnej sytuacji?

  1. Monika mówi

   Jezeli starsze dziecko nie skonczylo jeszcze 8 lat to maz moze zlozyc oswiadczenie.

 13. Marta mówi

  Witam jestem kelnerka mój pracodawca zamknął restauracje ale nadal prowadzi otwarty hotel i cześć pracowników normalnie pracuje , ja wzięłam opiekę na dzieci , czy należy mi się zasiłek jeśli moje miejsce pracy jest przez pracodawcę teraz Zamknięte?

 14. Aga mówi

  A czy w przypadku gdy mąż opiekuje się córkami 3 i 6 lat jak ja przebywam w szpitalu z chorym niemowlakiem. I czy gdy wrócimy że szpitala mąż nadal może być na tym urlopie opiekuńczy na córki, ja mam obecnie urlop macierzyński

  1. Monika mówi

   Jezeli jest Pani na urlopie macierzynskim na najmlodsze dziecko to nie moze Pani zapewnic opieki pozostalym. W takiej sytuacji maz moze pobierac zasilek opiekunczy.

 15. Karolina mówi

  Skorzystałam z 14 dniowej opieki na dziecko (4lata), która skończyła się 31.03, czy od 01.04 do 10.04 mogę ubiegać się o przedłużenie opieki?

 16. Marta mówi

  Matka nie zgłosiła w zakładzie że dziecko ma niepełnosprawność czy może teraz starać się o dodatkową opiekę od 26 marca

 17. Gabrysia mówi

  Od którego marca do którego kwietnia trzeba wypisać opiekuńcze z powodu epidemii, bo czesc ludzi mowi ze do 8 kwietnia a inni ze do 10 kwietnia. Jezeli do 10 kwietnia to co mam zrobic z dzieckiem 9 i 10 kwietnia??

 18. Gabriela mówi

  Witam mam syna który ma 14 lat niepełnosprawnego w stopniu lekkim z orzeczeczeniem. Pracuje na umowę pracę w Klubie Malucha. Czy należy mi się zasiłek na syna?

 19. Kazimierz mówi

  Ja nie pracuję zone szef wysłał na bezpłatny urlop mamy córkę 6 miesięcy i syna 16 lat cz możemy się ubiegać o świadczenie

 20. Monika mówi

  Witam czy jeśli dzieci w wieku 3 i 5 lat nie uczeszczaly do przedszkola szkoły A opiekę sprawowała ciocia którą na zaistniałą sytuację odmówiła opieki . Czy należy nam się opieka?

 21. Anonim mówi

  Witam,mam pytania pracuje na umowie na czas nieokreślony.czy zasilek opiekuńczy na syna dostane dodatkowo,oprócz wypłaty z zakładu pracy

 22. Joanna mówi

  Co w przypadku kiedy do tej pory dzieckiem zajmowala sie 66 letnia babcia?

 23. Mateusz mówi

  Witam, czy przysługuje mi zasiłek jeżeli żona jest na wychowawczym??? Mamy trójkę dzieci z czego żona jest na wychowawczym na najmłodszego dwu latka, ja skolei jestem w krus i starsze dzieci 7 i 3 są ubezpieczone przy mnie…prosze o podpowiedź czy mogę się ubiegać o dodatkowy zasiłek skoro szkoła do którego chodził najstarszy i żłobek do którego uczęszczała 3 łatka i dwu latek został zamknięty…

 24. Wioleta mówi

  Witam chciałbym się dowiedzieć czy dodatkowy zasilek opiekuńczy należy się osobie która jest na świadczeniu pielęgnacyjnym i dodatkach na niepełnosprawne 7 letnie dziecko które nie uczęszcza do przedszkola gdzie mialo realizowane
  kształcenie specjalne a przez koronawirus przedszkole jest zamknięte ?

 25. Ania mówi

  Przebywam na urlopie wychowawczym. Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy? Czy można przerwać urlop wychowawczy w celu otrzymania zasiłku opiekuńczego? Pracodawca nie wyraża na to zgody twierdząc że będzie musiał zwolnić pracownika zatrudnionego na zastępstwo.

 26. Natalia mówi

  Co znaczy stwierdzenie wspólne gospodarstwo? Mieszkam z teściami w domu (oni na dole- maja osobna kuchnie, ja z dziecmi i mezem na górze-mamy osobna kuchnie) tesciowa nie pracuje, jestem w trakcie rozwodu i nie chce opiekować się dziećmi. Mogę pójść na opiekę?

 27. Helena mówi

  Pracuję w przedszkolu (jestem pracownikiem administracji). Mam opiekę na 6 letniego syna z powodu zamknięcia jego przedszkola. Czy jeżeli mój dyrektor zamnknie moje przedszkole to czy mam prawo starać się o zasiłek opiekuńczy?

 28. Mariusz mówi

  Witam.Mamy córke ktora nie ukonczyla 2 lat,nie uczeszczala do żłobka, opiekowala sie nia babcia.W obecnej sytuacji odmowiła dalszej opieki.Czy nalezy nam sie zasilek opiekunczy w przypadku kiedy oboje rodzicow pracuje.

 29. Iza mówi

  Czy jeśli z tego zasiłku skorzystałam z 10 a nie 14 dni a teraz korzystam z 14 dni to czy mogę napisać o te 4 dni . Skorzystałam z 24 dni łącznie

  1. Kamila mówi

   Witam, niestety z tego co mi wiadomo nawet jeśli Pani nie skorzystała w pełni z pierwszej puli 14 dni tzn. wykorzystała Pani tylko 10 to nie można już wykorzystać tych 4 dni ,bo to ile się wykorzystało jest już tylko wolą rodzica ( pierwszy okres od 12 do 25 marca ) . Okres został przedłużony o kolejne 14 dni czyli do 8 kwietnia ( licząc od 26 marca) , więc niestety 9 i 10 kwietnia nie są póki co ujęte w ewentualnym przedłużeniu zasiłku – prawdopodobnie jest to kwestia faktu , iż według kalendarza szkolnego wiosenna przerwa świąteczna miała trwać od 9 do 14 kwietnia , więc istnieje możliwości że ten okres nie będzie wogole brany pod uwagę .

 30. Julia mówi

  Co z zasiłkiem opiekuńczym gdy mama na urlopie wychowawczym a tata został wysłany na urlop bezpłatny, czy można o zasiłek w takiej sytuacji wystąpić? Lub inny zasiłek który pozwoli nam przeżyć?

 31. Anna Katarzyna mówi

  Proszę o odpowiedz na pytanie: czy dodatkowy zasilek opiekuńczy na dziecko do lat 8 przysługuje również za: 9 i 10 kwietnia 2020? Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego przerwa świateczna była planowana od 9 do 14 kwietnia 2020, wiec w tym okresie nie nastąpiło nieplanowane/nieoczekiwane zamkniecie np. szkoły podstawowej. Przerwy świąteczne nie dotyczą oczywiście żłobków i przedszkoli.

 32. Ania mówi

  Czy opiekuńcze będzie się liczyć na dzieci niepełnosprawne od 12.03.2020r??? Czy od 1.4.2020r??? Moim zdaniem powinno się liczyć od 12.3. 2020r tak jak szkoły zostały zamknięte

 33. Tomasz mówi

  Witam
  Czy po nowelizacji tej ustawy jest coś o zmianach w kwestii niani?
  Moja niania zatrudniona przez projekt uaktywniający na umowę o prace posiada 61 lat z obawy o swoje zdrowie zewzględu na stan zdrowia i wiek nie powinna w obecnym momencie opiekować się naszym 2,5 letnim dzieckiem czy nam rodzicom którzy boję pracujemy przysługuje ten 14 dniowa opieka na dziecko bo do tej chwili nam nie przysługuiwał A jak jest po nowelizacji tej ustawy pozdrawiam proszę o odpowiedź

 34. Natalia mówi

  Witam. 9 kwietnia kończy mi się urlop macierzyński. Synek ma iść do żłobka dopiero od września 2020 bo nikt nie chciał go przyjąć w miesiącu kwietniu 2020. Mieliśmy z mężem się mijać w pracy i jakoś pogodzić opiekę nad dzieckiem. Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko?

 35. Edyta mówi

  Witam.Mamy syn ktory ma 2latka ,nie uczeszczala do żłobka, opiekowala sie nim babcia.W obecnej sytuacji odmowiła dalszej opieki.Czy nalezy nam sie zasilek opiekunczy w przypadku kiedy oboje rodzicow pracuje.
  W zusie uslyszalam ze nie, bo babia to nie niania. A i uslyszalam co takiego ze przyslugiwal by gdyby niania zachoroeala na COVID-19.
  Jak to jest?
  Prosze o pomoc

 36. Paweł mówi

  Wykorzystałem już 28 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przedszkola nadal zamknięte, co dalej mam robić?

 37. Justyna mówi

  Dzień dobry
  Czy podczas Świąt Wielkanocnych można skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8? Jeżeli zasilek ten został stworzony z powodu zamknięcia szkół to czy podczas dni planowanych wolnych (szkolny) osoba która w te dni pracuje może z niego skorzystać i wziąć wolne?

 38. Em mówi

  Czy kobiecie będącej w ciąży na zwolnieniu z powodu zagrożonej ciąży ubezpieczonej w KRUS przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko z powodu zamknięcia przedszkola?

 39. Kasia mówi

  Na dniach kończę urlop macierzyński a placówka do której miało zacząć uczęszczać moje dziecko po powrocie do pracy jest zamknięta. Co w takim przypadku? Czy przysługuje mi zasiłek?

 40. Ania mówi

  PROSZĘ O INFORMACJĘ CO Z OPIEKĄ NA DZIECKO (LAT 2) W PRZYPADKU GDY DZIADKOWIE PRZESTALI ZAJMOWAĆ SIĘ WNUKIEM A DZIECKO NIE UCZĘSZCZAŁO DO PRZEDSZKOLA. NIE PROWADZIMY WSPÓLNEGO GOSPODARSTWA DOMOWEGO I NIE MIESZKAMY RAZEM A DZIADKOWIE SĄ W GRUPIE RYZYKA.

 41. Natalia mówi

  Do tej pory nie korzystalam z zasiłku. Czy mogę iść na niego w dowolnym czasie? Czy jeśli z niego nie korzystałam to mi on nie przysługuje?

 42. Aleksandra mówi

  Mój mąż obecnie przebywa na opiece nad dziećmi z powodu zamknięcia przedszkola. Ja pracuje normalnie tylko szefowa chce mnie wysłać na tydzień urlopu wypoczynkowego. Czy w takiej sytuacji musimy zawiesić męża opiekę ? Czy zostawić tak jak jest? Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam

 43. Izabela mówi

  byłam już 28 dni na dodatkowym zasiłku opiekuńczym zlozyłam kolejny wniosek do 26 kwietnia w związku z zamknieciem przedszkola jednak pracodawca odmawia mi przyjecia wniosku gdyż jak twierdzi przysługiwało tylko 28 dni co w związku z powyższym

 44. Gosia mówi

  Pytanie: Od 29.04.2019 pracuję przez okres 12 miesięcy na skróconym etacie (przysługuje mi ochrona stosunku pracy). Jeśli dobrze poinformował mnie PIP to ochrona trwa do 29.04.2020 r. włącznie , zatem od 30.04.2019 nie mam juz ochrony. Mam dziecko które w marcu 2020 skończyło 6 lat i ze względu na koronawirus nie może uczęszczać do przedszkola zatem przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy obecnie do 26.04. Do tej pory pracuje zdalnie więc z niego nie korzystam. Czy jeśli rząd przedłuży okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejny okres (po 26.04) , to czy występując o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w mojej sytuacji od 30.04.2020 na kolejne dni powszechne (z wyj. sobót i niedziel, 1 i 3 maja) będę korzystała z ochrony stosunku pracy podczas pobierania takiego zasiłku (czy pracodawca może mnie wówczas zwolnić np. likwidując stanowisko pracy?

 45. Marcin mówi

  Witam serdecznie a co w sytuacji kiedy pracodawca nie zgłosic do zusu ze przebywam na opiece z powodu korona wirusa a pensja została wypłącona ? i co z ciagłoscia tej opieki? zostanie wypłacona ja zrobił to w kwietniu?a nie w marcu

 46. Markus mówi

  Witam .Moja żona jest w ciąży i jest na zwolnieniu. Czy mam prawo przebywać na zasiłku opiekunczym z dzieckiem jako tata . Są różne opinie że żona może bo jest w domu .Niestety żona większości czasu leży i niema mowy o opiece .Jak to wygląda prawnie czy Zus może niewypłacic świadczenia?

 47. Marlena mówi

  Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko poniżej 2 roku życia,jestem mamą samotnie wychowującą dziecko, a niania która opiekowała się moim dzieckiem sama jest mamą dzieci wczesnoszkolnych i opiekuje się teraz tylko nimi.

 48. AGNIESZKA mówi

  Jeżeli drugi rodzic matka jest bezrobotna i nie mieszka z rodziną a sprawa sądowa o przyznaniu opieki tylko ojcu jest w trakcie . To czy dodatkowy zasiłek przysługuje?

  1. Małgorzata mówi

   Od 25.05.2020 otworaja przedszkole i zdecydowałam się na posłanie dziecka. Dotychczas korzystałam z dodatkowego zasiłku opiekuńczego COVID 19.Czy jak pośle dziecko do przedszkola a Ono po kilku dniach obecności w przedszkolu przeziebi się czy wtedy dalej mogę z korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego COVID 19 ?

 49. Aga mówi

  Jestem bezrobotną samotną matką wychowujaca 12letniego syna niepełnosprawnego czy mosze podjąć pracę nazucona przez biuro pracy jakie są moje prawa i na co mogę liczyć

 50. Anonim mówi

  Witam jeśli zakład zabiera z zasiłku opiekuńczego z wyplaty, to czy zus te pieniążki odda?

 51. Anonim mówi

  Czy zus odda pieniążki z zasiłku jeśli zakład pracy zabiera?

 52. Małgorzata mówi

  Od 25.05.2020 otworaja przedszkole i zdecydowałam się na posłanie dziecka. Dotychczas korzystałam z dodatkowego zasiłku opiekuńczego COVID 19.Czy jak pośle dziecko do przedszkola a Ono po kilku dniach obecności w przedszkolu przeziebi się czy wtedy dalej mogę z korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego COVID 19 ?

 53. Piotr mówi

  Witam, czy jeśli żona przebywa na macierzyńskim a syn ma 6 tygodni to jako ojciec mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekunczego?

 54. Radek mówi

  Witam,
  Czy mogę wyjechać poza miejsce zamieszkania z dzieckiem (podczas przebywania na dodatkowym zasiłku opiekuńczym ) np na kilka dni ?

 55. Sławomir mówi

  Mam pytanie, partnerka jest na zasiłku od 16 marca mieliśmy zaplanowany urlop na 6 lipca czy musi iść na urlop czy pozostaje na zasiłku oraz czy jeżeli ja będę na urlopie to może pozostać na zasiłku

 56. M mówi

  Witam zaczynam urlop wychowawczy mam zdrowe dziecko,umowa o pracę czy też mogę składać wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Pomimo że złożyłam w OPS?

 57. Mama mówi

  Witam zaczynam urlop wychowawczy mam zdrowe dziecko,umowa o pracę czy też mogę składać wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Pomimo że złożyłam w OPS?

 58. Urszula mówi

  Witam.w marcu urodziłam dziecko i jestem na macierzyńskim.mam starszego syna który ma 5 lat czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa?syn wcześniej chodził do przedszkola, proszę o odpowiedź.

 59. Gabrysia mówi

  Pracuje na umowe zleceniu i własnej dzialalnosci jako neurologopeda. Dziecko ma 7 lat, szkola zamknieta, maz pracuje- przeszłam w zwiazku z tym na zasilek. Pytanie : Czy moge podejmowac pracę po południu gdy mąz wróci z pracy, lub w sobotę , kiedy nie ma nauki. Jesli tak jak to zalatwić w zusie?

 60. Krysttyna mówi

  Witam. Do tej pory moim synem zajmowała się babcia dzięki czemu ja mogłam pracować niestety zachorowała a ja nie mam z kim go zostawić gdyż pracuje więc czy mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego teraz i za jaki okrs

 61. Anonim mówi

  Jeśli jestem osobą bezrobotna w trakcie kursu to mi przysługuje zasilek opiekunczy?

 62. Adzia mówi

  Witam czy pracując w żłobku i przedszkolu jako pomoc techniczna należy mi się zasiłek opiekuńczy skoro przedszkole mojego dziecka zostało zamknięte ,czy rodzice mają prawo wyboru ?

 63. Adzia mówi

  Witam czy pracując w żłobku i przedszkolu jako pomoc techniczna należy mi się zasiłek opiekuńczy skoro przedszkole mojego dziecka zostało zamknięte ,czy rodzice mają prawo wyboru?

 64. Magdalena mówi

  Witam, mam pytanie…od 15 marca do 6 kwietnia 2021r. mam zasiłek opiekuńczy na dziecko, czy w związku z możliwością otrzymania zasiłku covidowego, mogę skorzystać z tego zasiłku i przerwać opiekę?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.