Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca – SZCZEGÓŁY

28

W związku ze zmianą przepisów1) został wydłużony termin, w którym nie funkcjonują żłobki, przedszkola, szkoły i inne placówki, do których dzieci uczęszczają.

Aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Prace te dotyczą między innymi przedłużenia okresu, za który będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku wydłużenia okresu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola,  szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

W związku z tym – do czasu wejścia w życie ustawy – osoba, która chce wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca br. może:

 • złożyć oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które jest wnioskiem o wypłatę zasiłku na dalszy (kolejny) okresOświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten (oświadczenie) zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów

albo

 • wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym

Do wypłaty zasiłku opiekuńczego wymagane są dokumenty na ogólnych zasadach, w tym wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły (w tym przypadku skoro decyzja o zamknięciu placówek miała miejsce 20 marca br., to należy uznać, że jest to nieprzewidziane zamknięcie  placówki). W takim przypadku, po wejściu w życie ustawy nowelizującej ustawę z dnia 2 marca 2020 r. z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r., taki wniosek będzie potraktowany  jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

1) termin zmieniony przepisami  rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie z 11 marca 2020 r .  w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 do dnia 10 kwietnia 2020 r.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Mama mówi

  Witam. 5 kwietnia 2020 roku moje dziecko kończy 8 lat. Czy mogę otrzymać zasiłek na dziecko, które ukończyło 8 lat?

  1. Esemer mówi

   Zasilek przysługuje tylko do 5 kwietnia.
   W ustawie jest to szczegółowo wyjaśnione

  2. Marlena mówi

   Czy jeżeli jestem przyjęta od 9 marca do pracy na pół etatu to czy mąż może iść na dodatkową opiekę na dzieci Do lat 8?

   1. Anonim mówi

    Oczywiście że tak wymiar czasu pracy nie ma tu znaczenia skoro nie ma Pani w domu nie ma drugie rodzica opiekuna który mógłby zająć się dziećmi

 2. Arek. mówi

  witam. Mam pytanie na które wciąż nie moge znalezć nigdzie odpowiedzi: czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy (14 dni) na synka w wieku 7 lat który nie może uczęszczać do przedszkola zamkniętego z powodu pandemii?. Źona jest obecnie na urlopie macierzyńskim gdyż opiekuje się córeczką w wieku 9 m-cy. Nikt inny z rodziny nie zamieszkuje z nami i nie może sie opiekować synkiem.
  W podobnej sytuacji jest na pewno wiele innych rodzin…

  dziękuję i pozdrawiam.

  1. Aga mówi

   Dodatkowy 14 dniowy zasiłek na wypadek zamknięcia szkół przysługuje tylko wtedy gdy w domu nie ma żadnej osoby pełnoletniej która mogła by sprawować opiekę.

   1. Anonim mówi

    Skąd taki wniosek ?
    Proszę nie wprowadzać w błąd.

  2. Anonim mówi

   Może, opieka jest na jednego z opiekunów albo żona albo pan.

   Więc na syna może pan brać,
   Nie ma nic do rzeczy czy ktoś jest w domu.
   Jeśli pan weźmie na siebie to zona na syna nie może.

   1. Emil mówi

    Nie może takiego zasiłku pobrać 14 dni jeżeli żona jest na macierzyńskim lub wychowawczym.

 3. Justyna mówi

  Dzień dobry,
  jestem obecnie na zasiłku opiekuńczym na syna, który ma 1.5 roku. Mąż pracuje w siedzibie firmy, nie ma możliwości pracy zdalnej. Być może za kilka dni,szef wyśle męża na zaległy urlop. Czy w takim przypadku będzie mi nadal przysługiwał zasiłek?
  Pozdrawiam, Justyna

 4. Katarzyna mówi

  Od którego marca do którego kwietnia trzeba wypisać opiekuńcze z powodu epidemii

  1. Milena mówi

   Tez chcialabym sie dowiedziec, bo czesc ludzi mowi ze do 8 kwietnia a inni ze do 10 kwietnia. Jezeli do 10 kwietnia to co mam zrobic z dzieckiem 9 i 10 kwietnia??

   1. Katarzyna mówi

    Też się głowie nie wiem co wpisac

   2. Gosza mówi

    Tez chętnie się dowiem.

 5. Emilia mówi

  Witam mam pytanko moja córka skończyła 8 lat w grudniu czy mogę korzystać z zasiłku opiekuńczego do lat 8.

 6. K. mówi

  Od jakiego dnia i do kiedy można składać wnioski o 14-dniowe przedłużenie opieki na dziecko aby otrzymać zasiłek?

 7. Alicja mówi

  Witam. 1 kwietnia przypada mój powrót do pracy po macierzyńskim. Mąż także cały czas pracuje, mieszkamy sami i nikt inny nie może sprawować nad dzieckiem opieki. Córka miała planowo trafić do żłobka jednak w związku z zaistniałą sytuacją nie jest to możliwe. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy?

  1. Marcin mówi

   Czy jeśli żona pobiera zasiłek opiekuńczy na dziecko a mnie w międzyczasie pracodawca wyśle na urlop wypoczynkowy zaległy, to żonie w tym czasie nadal przysługuje zasiłek czy musi z niego rezygnować?

   1. Marta mówi

    Panie Marcinie i jak dowiedział się pan coś?

   2. Monika mówi

    Witam czy juz wiadomo czy dzieci niepelnosprawne powyzej 8 roku sa objete tym zasilkiem? Prosze o odpowiedz

    1. Anonim mówi

     Dzieci niepełnosprawne są uwzględnione w poprawie – aktualizacji obowiązującej o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych proszę przeczytać sobie projekt ale cały czas czekamy na jej zatwierdzenie i wprowadzenie w życie

 8. Wojciech mówi

  Dzień dobry!
  Zwracam się z prośbą o informację czy dla rodziców pracujących zdalnie w domu przysługuje opieka nad dziećmi w wieku 4 i 6 lat. Moja, żona jest nauczycielką i podobnie jak ja pracuje zdalnie w domu, razem z nami jest dwójka naszych dzieci. Od 25 marca nauczanie zdalne stało się obowiązkowe.
  Jaki przepis reguluje sprawę, że można wystąpić z wnioskiem o opiekę nad dziećmi w takich specyficznych warunkach.

 9. Joanna mówi

  Mam pytanie. W tym samym czasie opiekuje się dzieckiem do lat 8 i dzieckiem niepełnosprawnym w wieku 10 lat. W jaki sposób mogę złożyć wniosek o zasiłek? Mam wybrać którym się więcej opiekuje?

 10. Barbara mówi

  Czy podczas zasiłek macierzyński, niewypłacalnego przez ZUS, matka wykonuję pracę prowadząc działalność gospodarczą. W tym czasie także pracuje oraz ma pod opieką małe dziecko i trójka starszych, żłobek, przedszkole, szkoła. Czy macierzyński, wyklucza z ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Ojciec pracuję, brak innych osób w gospodarstwie domowym?

 11. Małgorzata mówi

  Moje dziecko ma 1,5 roku jestem na urlooie wychowawczym bezpłatnym i wróciłam do pracy u mojego pracodawcy na umowę zlecenie , czy należy mi się zasilek opiekuńczy?

 12. Anna mówi

  Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim z 3 miesięcznym dzieckiem. Czy mąż może wziąć zasiłek nad starszym dzieckiem z powodu zamknięcia przedszkola w obecnej sytuacji?

 13. Marta mówi

  Witam jestem kelnerka mój pracodawca zamknął restauracje ale nadal prowadzi otwarty hotel i cześć pracowników normalnie pracuje , ja wzięłam opiekę na dzieci , czy należy mi się zasiłek jeśli moje miejsce pracy jest przez pracodawcę teraz Zamknięte?

 14. Aga mówi

  A czy w przypadku gdy mąż opiekuje się córkami 3 i 6 lat jak ja przebywam w szpitalu z chorym niemowlakiem. I czy gdy wrócimy że szpitala mąż nadal może być na tym urlopie opiekuńczy na córki, ja mam obecnie urlop macierzyński

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.