Kwestia profilaktyki antybiotykowej w mukowiscydozie wzbudza kontrowersyjne. W Wielkiej Brytanii stosuje się taką profilaktykę antybiotykową u małych dzieci z mukowiscydozą – podaje się antybiotyki mimo, że organizm nie jest zainfekowany. Ma to chronić organizm dzieci przed gronkowcami.
Doktor Matthew N. Hurley z Uniwersytetu w Nottingham, w Wielkiej Brytanii oraz jego współpracownicy porównali zgromadzone wyniki badań naukowych z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, aby ustalić, czy profilaktyka antybiotykowa zmniejsza ryzyko zakażenia bakteriami gronkowca złocistego Staphylococcus aureus bez zwiększania ryzyka nabycia przez chorego bakterii pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas Aeruginosa.
Analizie podano wyniki badań 1074 brytyjskich dzieci i 3677 amerykańskich dzieci z mukowiscydozą (wykonywanych od urodzenia przez pierwsze 4 lata życia). Źródłem danych były brytyjski rejestr CF i amerykański rejestr CF Foundation z lat 2000-2009.
Z analizy wynika, że ryzyko pierwszego wykrycia gronkowca złocistego oraz pałeczki ropy błękitnej było większe w USA niż w Wielkiej Brytanii (która stosuje profilaktykę antybiotykową). Profilaktyczne stosowanie flukloksacyliny zwiększało ryzyko pierwszego wykrycia pałeczek ropy błękitnej w porównaniu do wyników grupy chorych nie przyjmujących profilaktycznie tego antybiotyku.