Warmińsko-Mazurskie Centrum Pulmonologii przystąpiło do testów skośnego PEPa (pipeP)

0

Warmińsko-Mazurskie Centrum Pulmonologii jest jednym z ośrodków medycznych w Polsce, które otrzymały skośne PEPy (PipeP KooMedical) do testów od Fundacji Oddech Życia. Współpraca ta ma na celu zbadanie skuteczności i korzyści wynikających z zastosowania skośnego PEPa w praktyce klinicznej.

Skośny PEP pipeP to zaawansowany aparat oddechowy wykorzystujący niezależne zawory jednokierunkowe, które zapewniają stały opór podczas wdechu i wydechu, dostosowany do potrzeb terapeutycznych pacjenta. Urządzenie posiada 9 różnych zastawek oporowych, które różnią się średnicą otworu (od 0,5 mm do 6,0 mm), a o ich doborze decyduje doświadczony fizjoterapeuta lub lekarz.

Skośny PEP może być używany do oczyszczania dróg oddechowych lub jako forma ćwiczeń mięśni oddechowych. Wśród licznych korzyści płynących z zastosowania skośnego PEPa można wymienić (na podst. inf. z artykułu):

  • wsparcie dla efektywnego oddychania i usprawnienie wymiany gazowej,
  • poprawę funkcji obwodowych oskrzeli,
  • zapobieganie powstawaniu zmian niedodmowych lub upowietrznianie istniejącej już zmiany niedodmowej,
  • utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych dzięki niezależnym od przepływu zaworom jednokierunkowym,
  • zapewnienie skutecznej terapii podczas użycia w dowolnej pozycji,
  • możliwość używania z ustnikiem lub maską,
  • indywidualne dobranie oporu wdechowo-wydechowego z możliwością zmiany w trakcie regresu choroby oskrzelowo-płucnej,
  • kontrolowany wdech, bez zaangażowania mięśni tułowia, co jest szczególnie ważne u osób z małą objętością oddechową,
  • możliwość dezynfekcji urządzenia.

Należy podkreślić, że w ramach projektu prowadzonego przez Fundację Oddech Życia, nadal można wnioskować o bezpłatny skośny PEP do testów. To doskonała okazja dla fizjoterapeutów, którzy chcą wprowadzić tę innowacyjną metodę do swojej praktyki klinicznej. Szczegóły dotyczące projektu oraz informacje o tym, jak zgłosić wniosek, można znaleźć na stronie internetowej Fundacji: https://oddechzycia.pl/aktualnosci/skosny-pep-pipep-dla-fizjoterapeutow-zapisy-do-projektu/.

Badania przeprowadzone w Warmińsko-Mazurskim Centrum Pulmonologii dostarczą cennych informacji o skuteczności skośnego PEPa, co może przyczynić się do dalszego rozwoju i ulepszania metod terapii oddechowej.

 

fot. za zgodą pacjenta

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.