Przyszłość plastrów mikroigłowych w testach potowych u pacjentów z mukowiscydozą

0

Pierwsze na świecie badania na ludziach pokazały skuteczność indukcji potu przez dostarczanie pilokarpiny (azotan pilokarpiny) za pomocą prostego w obsłudze plastra mikroigłowego (MN), zamiast uciążliwej metody ilościowej jonoforezy pilokarpinowej, wykorzystywanej w testach potowych do diagnozowania mukowiscydozy (CF).

Badania kliniczne przeprowadzone na 50 zdrowych dorosłych wykazały, że plaster MN i jonoforeza dostarczają podobne ilości pilokarpiny i stymulują porównywalną produkcję potu.

Zarówno plaster MN, jak i jonoforeza nie były związane z bólem, ale plaster MN powodował mniejsze zaczerwienienia i był lepiej oceniany przez uczestników badania. Co więcej, koncentracja chlorków mierzona w pocie indukowanym przez plaster MN była wyższa niż w pocie indukowanym przez jontoforezę. Przyszłe badania są potrzebne, aby w pełni wyjaśnić przyczynę i znaczenie tych różnic.

Ogólnie rzecz biorąc, badanie wykazało, że plaster MN może uprościć testy potowe, eliminując potrzebę korzystania ze skomplikowanego sprzętu do jonoforezy pilokarpinowej. To otwiera drogę do badań ambulatoryjnych w większej licznie placówek medycznych oraz monitorowania pacjentów z mukowiscydozą w miejscu ich zamieszkania.

To badanie wpływa również na potencjalne zastosowania w przyszłości plastrów MN do oceny funkcjonowania kanałów chlorkowych CFTR w ramach stosowanych modulatorów i nowych terapii oraz kontroli przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów.

Więcej o wynikach badań w Journal of Cystic Fibrosis

DOI: https://doi.org/10.1016/j.jcf.2023.04.014

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.