Fizjoterapeuci pomagają firmie Microsoft rozwijać projekt Fizzyo, fizjoterapii oddechowej w mukowiscydozie

Kadr z filmu BBC The Big Life Fix with Simon Reeve Episode 3
0

Fizzyo firmy Microsoft, to elektroniczny czujnik montowany do dowolnego urządzenia do fizjoterapii oddechowej u chorych na mukowiscydozę dzieci oraz potrzebne do jego obsługi oprogramowanie i gry komputerowe. Główną funkcją czujnika Fizzyo jest sterowanie grą komputerową za pomocą oddechów. Dodatkowo czujnik zbiera i przesyła dane pomiarowe na temat wykonywanych ćwiczeń i samego oddechu. Pozwala to na zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, sposobu wykonywania fizjoterapii.

W testowanych prototypach, dzięki wydrukowanej w technologii 3D przejściówce Fizzyo pasuje do Acapelli, Fluttera (urządzenia służące do drenażu oskrzeli – odklejają i ułatwiają transport śluzu w drogach oddechowych wykorzystując do tego celu technikę zmiennego ciśnienia oskrzelowego, wprawiając wydychane powietrze w drgania o określonej częstotliwości). Tylko prawidłowa technika oddychania i pozycja, w jakiej wykonywany jest drenaż, pozwala uzyskać dobre wyniki i w krótkim czasie oczyścić oskrzela.

 

Projekt Fizzyo stanowi próbę rozwiązania niektórych kluczowych wyzwań związanych z przewlekłą choroba, jaką jest mukowiscydoza:
– W jaki sposób możemy poprawić motywację pacjenta do wykonywania codziennej fizjoterapii, skoro korzyści nie widać, a efekty nie są natychmiastowe (dzieci i młodzież nie widzą sensu w fizjoterapii, “czują się dobrze, to po co ćwiczyć”)?
– W jaki sposób poprawić technikę wykonywania drenażu wykonywanego w domu pacjenta?
– W jaki sposób wykorzystać technologię do połączenia świata lekarzy, naukowców, klinicystów (specjalistów w dziedzinie medycyny klinicznej) ze światem pacjentów, jak monitorować terapie stosowane w domach pacjentów, jak te wyniki skorelować z innymi czynnikami zdrowotnymi?
– Jak zbadać skuteczność długoterminowej fizjoterapii u chorych na mukowiscydozę? Jak zbadać jej wpływ na zdrowie pacjentów?

W przygotowaniu oprogramowania i gier Fizzyo pomagają fizjoterapeuci z University College London (UCL).

Aktualnie dwa zespoły informatyków pracują nad oprogramowaniem układu elektronicznego i oprogramowaniem przetwarzającym zbierane z czujników dane. Oba zespoły powinny zakończyć pracę we wrześniu.

Microsoft planuje przeprowadzić badania na grupie ponad 100 małoletnich osób z mukowiscydozą. Dzieci będą przez pierwsze 4-6 miesięcy monitorowane podczas “zwykłej” fizjoterapii oddechowej. W kolejnych miesiącach monitorowanie zostanie powtórzone, ale już z użyciem czujników Fizzyo i dedykowanych gier komputerowych.

Wczesny prototyp Fizzyo przedstawiono w programie BCC “The Big Life Fix with Simon Reeve Episode 3” w grudniu 2016 roku.

Cały film można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=k_IL-BcolCM

W projekcie Microsoftu uczestniczy też brytyjska telewizja BBC, największa i najstarsza brytyjska organizacja mukowiscydozy Cystic Fibrosis Trust, organizacja Great Ormond Street Hospital and Children’s Charity oraz wspomniany wcześniej University College London (UCL).

 

Fot. BBC – kadr z filmu “The Big Life Fix with Simon Reeve Episode 3 – BBC”

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.