Nowy antybiotyk zdolny do zabijania superbakterii, został z powodzeniem zsyntetyzowany i zastosowany w leczeniu infekcji.
Przełom w badaniach jest kolejnym ważnym krokiem naprzód w drodze do opracowania komercyjnie opłacalnej wersji leku opartego na tejksobaktynie – naturalnym antybiotyku odkrytym przez amerykańskich naukowców w próbkach gleby w 2015 roku, który mógłby mieć zastosowanie w walce z patogenami opornymi na antybiotyki, takimi jak gronkowciec złocistey MRSA i VRE – szczepy bakterii należące do rodzaju enterokoków.
Naukowcy z University of Lincoln w Wielkiej Brytanii z powodzeniem stworzyli uproszczoną, zsyntetyzowaną postać tejksobaktyny, która została użyta do leczenia infekcji bakteryjnej u myszy, demonstrując pierwszy dowód na to, że taka “uproszczona” wersja jej prawdziwej postaci może być używana do leczenia infekcji.
Zespół z Lincoln opracował bibliotekę syntetycznych wersji tejksobaktyny, zastępując kluczowe aminokwasy w określonych punktach struktury antybiotyku, aby ułatwić odtworzenie antybiotyku w warunkach laboratoryjnych. Po wykazaniu, że te “uproszczone” wersje z dużą siłą działają przeciwko superbakteriom w warunkach in vitro, naukowcy z Singapore Eye Research Institute (SERI) zastosowali syntetyczną tejksobaktynę do leczenia infekcji bakteryjnej u myszy.
Oprócz zlikwidowania infekcji, syntetyzowana tejksobaktyna również minimalizowała ciężkość infekcji, co nie miało miejsca w przypadku klinicznie stosowanego antybiotyku, w grupie kontrolnej. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Medicinal Chemistry.
Przewiduje się, że do 2050 roku kolejne 10 milionów ludzi będzie cierpiało co roku z powodu infekcji lekoopornych. Opracowywanie nowych antybiotyków, które mogą być stosowane w sytuacji, gdy inne leki i antybiotyki są nieskuteczne, jest kluczowe dla naukowców i pracowników służby zdrowia na całym świecie.
Dr Ishwar Singh, specjalista od projektowania i opracowywania nowych leków w School of Pharmacy na Uniwersytecie Lincolna, powiedział: “Przełożenie naszego sukcesu dzięki uproszczonym wersjom syntetycznym z probówek na prawdziwe przypadki jest kamieniem milowym w rozwoju nowych antybiotyków…”
Przed naukowcami jeszcze sporo pracy i badań nad zastosowaniem syntetycznej tejksobaktyny u ludzi. Według naukowców dopiero za 6-10 lat antybiotyk mógłby trafić do sprzedaży.
Dr Lakshminarayanan Rajamani z SERI dodał: “Potrzebujemy wyrafinowanego oręża do walki z patogenami opornymi na antybiotyki. Leki, które celują w fundamentalny mechanizm przetrwania bakterii, a także zmniejszają reakcje zapalne gospodarza są nam potrzebne. Nasze wstępne badania sugerują, że zmodyfikowany antybiotyk zmniejsza obciążenie bakteriami, a także nasilenie choroby, potencjalnie zwiększając użyteczność terapeutyczną.”
Na podstawie informacji od University of Lincoln w Wielkiej Brytanii.