Błonnik pokarmowy nowym narzędziem w zapobieganiu stanom zapalnym płuc?

0

Błonnik pokarmowy może być nowym narzędziem w zapobieganiu postępującej chorobie płuc, dzięki produkcji przeciwzapalnych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, wynika z nowych badań przeprowadzonych przez australijskie Priority Research Center for Healthy Lungs na Uniwersytecie Newcastle, Centre for Inflammation University of Technology Sydney i Centenary Institute.

Wyniki badań zostały przedstawione ekspertom z Australii i Nowej Zelandii na corocznym spotkaniu naukowym dla liderów w dziedzinie zdrowia płuc i układu oddechowego TSANZRS 2019.

Badania prowadzono na myszach, które poddawano działaniu dymu tytoniowego – jednego z najważniejszych czynników rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc POChP.

„Odkryliśmy, że błonnik pokarmowy jest w stanie zmniejszyć zapalenie i uszkodzenie płuc, co skutkuje poprawą czynności płuc”, wyjaśnia profesor Phil Hansbro z zespołu badawczego. „Po raz pierwszy połączyliśmy te zmiany z mikrobiomem przewodu pokarmowego i wytwarzaniem ochronnych metabolitów”.

Odkrycie, jak twierdzą naukowcy, może mieć istotne implikacje dla osób z POChP i innymi chorobami płuc, w których rozwijają się stany zapalne. Naukowcy przestrzegają jednak, że dieta bogata w błonnik pokarmowy powinna być tylko uzupełnieniem terapii medycznej, a nie ją zastępować.

Lotne kwasy tłuszczowe (LKT) znane jako krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), to niskocząsteczkowe kwasy karboksylowe o silnych właściwościach hydrofilowych, będące m.in. produktem fermentacji błonnika pokarmowego w jelicie. LKT spełniają kluczową rolę w regulacji apetytu i utrzymaniu homeostazy energetycznej.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.