Błonnik pokarmowy może być nowym narzędziem w zapobieganiu postępującej chorobie płuc, dzięki produkcji przeciwzapalnych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, wynika z nowych badań przeprowadzonych przez australijskie Priority Research Center for Healthy Lungs na Uniwersytecie Newcastle, Centre for Inflammation University of Technology Sydney i Centenary Institute.
Wyniki badań zostały przedstawione ekspertom z Australii i Nowej Zelandii na corocznym spotkaniu naukowym dla liderów w dziedzinie zdrowia płuc i układu oddechowego TSANZRS 2019.
Badania prowadzono na myszach, które poddawano działaniu dymu tytoniowego – jednego z najważniejszych czynników rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc POChP.
„Odkryliśmy, że błonnik pokarmowy jest w stanie zmniejszyć zapalenie i uszkodzenie płuc, co skutkuje poprawą czynności płuc”, wyjaśnia profesor Phil Hansbro z zespołu badawczego. „Po raz pierwszy połączyliśmy te zmiany z mikrobiomem przewodu pokarmowego i wytwarzaniem ochronnych metabolitów”.
Odkrycie, jak twierdzą naukowcy, może mieć istotne implikacje dla osób z POChP i innymi chorobami płuc, w których rozwijają się stany zapalne. Naukowcy przestrzegają jednak, że dieta bogata w błonnik pokarmowy powinna być tylko uzupełnieniem terapii medycznej, a nie ją zastępować.