Awokado i awokatyna B w walce z cukrzycą

0

Naukowcy pod kierunkiem prof. Paula Spagnuolo wykazali, w jaki sposób związek występujący tylko w awokado może hamować procesy komórkowe, które normalnie prowadzą do cukrzycy. W testach bezpieczeństwa na ludziach zespół stwierdził również, że substancja jest wchłaniana do krwi bez negatywnych skutków dla nerek, wątroby lub mięśni.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Molecular Nutrition and Food Research.

Badacze z Wielkiej Brytanii odkryli, że lipid o nazwie awokatyna B (AvoB), występujący tylko w awokado, przeciwdziała procesowi niepełnego utleniania w mięśniach szkieletowych i trzustce, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wrażliwości na insulinę.

W swoich badaniach zespół karmił myszy wysokotłuszczową dietą przez osiem tygodni w celu wywołania otyłości i insulinooporności. Przez następne pięć tygodni dodawano awokatynę B do wysokotłuszczowej diety u połowy myszy.

Myszy z grupy przyjmującej awokatynę B ważyły ​​znacznie mniej niż te w grupie kontrolnej, wykazując wolniejszy przyrost masy. Co ważniejsze, myszy wykazywały większą wrażliwość na insulinę, co oznacza, że ​​ich ciała były w stanie wchłonąć i spalić glukozę we krwi i poprawić swoją odpowiedź na insulinę.

W badaniu klinicznym na ludziach AvoB podawany jako suplement diety uczestnikom stosującym typową dietę zachodnią bezpiecznie wchłonął się do krwiobiegu bez wpływu na nerki, wątrobę lub mięśnie szkieletowe. Zespół zaobserwował również zmniejszenie masy ciała u ludzi, chociaż wynik nie był statystycznie istotny.

Obecnie naukowcy planują przeprowadzić badania kliniczne w celu przetestowania skuteczności AvoB w leczeniu dolegliwości metabolicznych u ludzi. Ale naukowcy przestrzegają, że jedzenie awokado byłoby prawdopodobnie nieskuteczne w leczeniu takich dolegliwości, ponieważ ilość naturalnej awokatyny B różni się znacznie w owocach i często jest zbyt niska.

We wcześniejszych pracach finansowanych przez Ontario Institute for Cancer Research naukowcy badali potencjalne zastosowanie awokatyny B w leczeniu ostrej białaczki szpikowej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.