Trzeba powiadomić ZUS o kontynuowaniu nauki, by nie stracić renty rodzinnej

0

Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni przynieść do ZUS zaświadczenie o tym, że nadal się uczą, i złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty – przypomina portal prawo.pl.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia. Ale może ją dostawać także starsza młodzież, pod warunkiem, że dalej się uczy, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia.

„Musimy też poinformować ZUS, gdy przestajemy się uczyć, gdyż w innym wypadku rentę pobraną już po zakończeniu nauki będziemy musieli do ZUS oddać i to wraz z odsetkami” – mówi portalowi prawo.pl Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Fakt kontynuowania nauki potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są one wydawane na rok albo na programowy czas nauki. Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład 4-letni, 2-letni, to w takim przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolując jednak, czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.

Ale jeśli zaświadczenie jest wystawione tylko na dany rok – wtedy, co roku do końca października trzeba przynieść do ZUS nowe zaświadczenie i ponownie złożyć wniosek o wypłatę renty rodzinnej.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/student/renta-rodzinna-a-zaswiadczenie-o-kontynuowaniu-nauki-zus,471111.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.