Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach 2017

0

Dzisiaj, tj. 13 listopada rozpoczął się Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization).

Antybiotyki towarzyszą chorym na mukowiscydozę przez całe życie. Rzadko jednak zastanawiamy się, dzięki czyjej pracy powstały.

W 1928 roku podczas prac porządkowych szkocki bakteriolog i lekarz Alexander Fleming zauważył rosnącą w naczyniu na jednej z pożywek niebieską pleśń. Wokół pleśni nie rozwijały się bakterie. Po żmudnych badaniach okazało się, że pleśń wytwarza bakteriobójczą substancję. W ten sposób Fleming odkrył pierwszy antybiotyk, penicylinę G wytwarzaną przez pędzlaki Penicillium chrysogenum.

W 1945 roku Fleming otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, razem z Howardem Floreyem i Ernstem Chainem, którzy wyizolowali odkryty przez niego antybiotyk – penicylinę G.

antybiotyki Fleming mukowiscydoza tydzień wiedzy o antybiotykach

Jeżeli zaciekawił Was temat albo macie pytania lub wątpliwości to zapraszamy na Grupę Wsparcia dla osób z mukowiscydozą: https://www.facebook.com/groups/mukowiscydoza/

#oddechzycia

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.