Apel: Rodzic nie powinien płacić za pobyt przy łóżku dziecka

0

– Najmłodsi pacjenci powinni mieć zagwarantowaną możliwość jak najczęstszych kontaktów z osobami bliskimi. To szczególnie istotne w przypadku dzieci przewlekle i terminalnie chorych, potrzebujących – podkreśla Marek Michalak w wystąpieniu do Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca.

RPD zaznacza, że otrzymuje zgłoszenia od rodziców o problemach związanych z realizacją prawa dziecka do przebywania przy nim osób bliskich w trakcie jego hospitalizacji i pyta o planowane lub już podjęte działania dotyczące zmiany przepisów ustawy o prawach pacjenta w kierunku zwolnienia rodziców małych pacjentów z ponoszenia opłat za pobyt przy dziecku w szpitalu.

Zapewnienie dziecku możliwości pobytu rodzica w trakcie hospitalizacji małoletniego było przedmiotem licznych działań Rzecznika Praw Dziecka. Na początku roku 2017 r. RPD apelował o podjęcie działań rozwiązujących problem pobierania przez szpitale opłat za pobyt rodzica przy łóżku chorego dziecka.

– Moim zdaniem rodzic nie powinien płacić za pobyt w szpitalu przy swoim chorym dziecku. Z tego też powodu zwróciłem się do Ministra o podjęcie działań legislacyjnych na rzecz zmian w ustawie o prawach pacjenta. Zmiany miałyby umożliwić nieponoszenie opłat związanych z realizacją prawa dziecka przebywającego w szpitalu do osobistego kontaktu z osobami bliskimi i dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Minister nie przychylił się do postulatu, uznając jednak, że prawo do kontaktów z bliskimi ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy pacjentem jest dziecko – przypomina Marek Michalak.

 

W odpowiedzi Minister Zdrowia poinformował, że ze względu na dużą liczbę podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych szpitalnych z zakresu pediatrii i neonatologii nie jest możliwe coroczne sprawdzenie ich wszystkich w trybie kontrolnym. W kwestii ujednolicenia kwot pobieranych przez podmioty lecznicze opłat w opinii Ministra sprawą powinien zająć się przede wszystkim Rzecznik Praw Pacjenta, który może w celu ochrony zbiorowych praw pacjentów inicjować właściwe postępowania.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.