Nowe technologie lekowe dla chorych z mukowiscydozą – odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

1

Mukowiscydoza to ciężka, genetyczna i wielonarządowa choroba genetyczna. Zaliczana jest do najczęstszych chorób rzadkich w Polsce i na świecie. Od kilku lat dostępne są leki przyczynowe, czyli nie tylko działające na objawy, ale również spowalniające rozwój choroby. Niestety w Polsce nie są refundowane, a ich koszt zakupu przekracza możliwości finansowe pacjentów.

W odpowiedzi na dwie petycje środowiska osób chorych na mukowiscydozę, przekazane na ręce Ministra Zdrowia przez Mirosława Wójcika, prezesa Fundacji Oddech Życia, ministerstwo przygotowało wyjaśnienie w sprawie braku refundacji nowych technologii lekowych dla pacjentów dotkniętych tą chorobą genetyczną.

W lutym bieżącego roku krakowska Fundacja Oddech Życia, działająca na rzecz pacjentów z mukowiscydozą, przekazała do Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie oraz producenta, amerykańskiej firmy farmaceutycznej Vertex Pharmaceuticals petycję chorych na mukowiscydozę, rodzin i przyjaciół chorych, o refundację leków przyczynowych w tej chorobie: Orkambi i Symkevi. Petycję swoimi podpisami wsparło łącznie 17 tysięcy osób (na dzień przekazania).

W liście datowanym na 25 lipca br. do Fundacji Oddech Życia, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu zwiększenie dostępu pacjentom do skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii w ramach dostępnych środków publicznych. Ministerstwo zaznacza również, że środki finansowe przeznaczone na refundację są ograniczone, zatem istotne jest racjonalne wprowadzanie na wykazy leków refundowanych kolejnych produktów leczniczych.

Jak czytamy w wyjaśnieniu Ministerstwa Zdrowia:

“Należy podkreślić, że obecnie do resortu zdrowia zostały złożone wnioski refundacyjne dla leków Kalydeco oraz Orkambi. Etapy procedowania tych wniosków są następujące:
1. Kalydeco (Ivacaftorum) stosowany w ramach programu lekowego: „Leczenie mukowiscydozy”. Obecnie wniosek jest na etapie ustalania treści programu lekowego.
2. Orkambi (Lumacaftorum + Ivacaftorum) stosowany w ramach programu lekowego: „Leczenie mukowiscydozy”. Obecnie wniosek jest już po etapie ustalania treści programu lekowego i został skierowany do Agencji celem sporządzenia ekspertyzy.”

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  1. Iza mówi

    Witam, osobiście absolutnie zgadzam się z Twoim tekstem !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.