NHS England szuka rozwiązania problemu dostępności leków nowej generacji dla pacjentów z mukowiscydozą

0

National Health Service England (NHS), odpowiednik polskiego NFZ, po tym, jak rząd Szkocji zawarł umowę z Vertex Pharmaceuticals w celu zapewnienia około 400 pacjentom dostępu do refundowanych leków zawierających lumakaftor, iwakaftor i tezakaftor, w oświadczeniu zapewnił, że szuka sposobu na zapewnienie leków pacjentom w Anglii.

W Wielkiej Brytanii żyje ponad 10 tysięcy pacjentów z mukowiscydozą, z czego duża część w Anglii. Leki nowej generacji, tzw. leki przyczynowe nie są refundowane przez NHS England. Dlaczego? Powodem jest wysoka cena. Jak podają brytyjskie media, katalogowa cena leku Orkambi w USA to ponad 273 tysięcy dolarów, czyli ponad 1 mln zł za roczną terapię dla jednego pacjenta.

National Institute for Health Care Excellence (NICE), instytucja publiczna działająca w ramach brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia, zajmująca się m.in. publikowaniem wytycznych dot. używania nowych leków czy technologii, uważa że cena rynkowa leków Kalydeco, Orkambi i Symdeko musiałaby zostać obniżona o co najmniej 70%.

Brytyjskie media donoszą, że NHS England bada możliwości importu tańszego odpowiednika leku. Jak podaje portal “New Scientist”, Vertex Pharmaceuticals nie ma patentu na Orkambi w Argentynie, dlatego firma farmaceutyczna Gador produkuje tam tańszą wersję tego leku i sprzedaje ją za około 23 000 funtów rocznie (według gazety The Guardian jest to 70-80% mniej niż oficjalna, katalogowa cena Orkambi). W mediach wymienia się również możliwość przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań klinicznych, w których legalne byłoby zastosowanie tańszych leków generycznych.

Na stronie NHS England można się zapoznać z oświadczeniem tej instytucji w omawianej w tym artykule sprawie: https://www.england.nhs.uk/2019/09/response-to-scottish-government-decision-to-fund-orkambi-and-next-steps-in-england/

Problem nie tylko w Wielkiej Brytanii, Polska bez leków “przyczynowych”

Również w Polsce leki nowej generacji, leki “przyczynowe” nie są refundowane dla pacjentów z mukowiscydozą. Na ostatnim posiedzeniu AOTiM (16 września 2019 r.), Rada Przejrzystości uznała za niezasadne refundowanie leku Orkambi dla pacjentów z mukowiscydozą w ramach programu lekowego. Niestety Rada utajniła jeden z dwóch powodów negatywnej oceny. Pierwszym były ograniczenia analizy klinicznej.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.