Orzeczenie o zdolności do pracy w czasie epidemii może wydać nie tylko lekarz medycyny pracy

0
Orzeczenie o zdolności do pracy w czasie stanu epidemii może wydać też inny lekarz, niż lekarz medycyny pracy, gdy ten ostatni jest niedostępny. Dodatkowo badanie oraz wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie – przypomina resort zdrowia regulację ze znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.

Jak podkreśla resort zdrowia takie orzeczenie będzie ważne przez 30 dni licząc od dnia odwołania stanu epidemii.

We wtorek późnym wieczorem ukazały się w Dzienniku Ustaw trzy ustawy z tzw. tarczy antykryzysowej: specustawa ws. wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, ustawa rozszerzająca kompetencje PFR oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z Covid-19. Prace nad wszystkimi trzema ustawami zakończyły się w Sejmie we wtorek; jeszcze tego samego dnia podpisał je prezydent Andrzej Duda.

Ministerstwo zdrowia poinformował w środę na swojej stronie internetowej, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, “w razie braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie to może zostać przeprowadzone przez innego lekarza”.

Jak zaznaczono przeprowadzenie badania medycyny pracy i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. „Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy” – podkreśla MZ. Według resortu wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty z 1996. Przewiduje on, że lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.