Zakończenie badań klinicznych suplementacji witamin ADEK u pacjentów z mukowiscydozą

0

Z końcem 2019 roku zakończyły się blisko dwuletnie badania kliniczne dotyczące zastosowania specjalnie opracowanych, innowacyjnych form witamin ADEK w uzupełnianiu typowych niedoborów żywieniowych u pacjentów z mukowiscydozą.

Wieloośrodkowe, randomizowane badanie na grupie 100 pacjentów chorych na mukowiscydozę ze współistniejącą niewydolnością trzustki zostało prowadzone we współpracy firmy Norsa Pharma z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu.

“Chcemy z satysfakcją poinformować, że uzyskaliśmy oczekiwany pozytywny rezultat w redukcji niedoborów witaminowych u osób przyjmujących preparat z liposomalnymi postaciami witamin A, D, E i K w porównaniu z grupą przyjmującą bazową suplementację (suplementacja pojedynczymi witaminami standardowymi).”

Badania wykazały istotne zwiększenie biodostępności i efektywności witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w mukowiscydozie. Preparat liposomalny w porównaniu do standardowego redukował niedobory witaminy K o ponad dwie trzecie, skuteczność witaminy D w formie liposomalnej była o 25% lepsza niż w formie standardowej, a efektywność podaży witaminy E okazała się o ponad 20% większa niż przy zastosowaniu zwykłych witamin.

“Te pozytywne rezultaty pragniemy wykorzystać w doskonaleniu naszych produktów, a tym samym w uzyskaniu u chorych stosujących preparaty Cystisorb optymalnego statusu witaminowego.”

Realizacja badania była możliwa dzięki licznemu udziałowi polskich pacjentów z mukowiscydozą, którzy uczestniczyli w badaniu.

Wyniki badań będą wkrótce w pełni zaprezentowane na konferencjach i w publikacjach naukowych.

Prace zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.