SNSP113 – walka z biofilmem i oczyszczanie dróg oddechowych

0

Firma biotechnologiczna Synspira opracowująca nową klasę terapeutyków wziewnych na bazie glikoprotein do leczenia chorób płuc, zaprezentowała podczas konferencji North American Cystic Fibrosis Conference (NACFC w Indianapolis w USA) wyniki dwóch przedklinicznych badań preparatu SNSP113, stosowanego w powikłaniach płucnych u chorych na mukowiscydozę (CF). Badania były prowadzone przez akademickie laboratorium  University of Alabama w Birmingham.

U chorych na mukowiscydozę śluz jest produkowany w zbyt dużych ilościach. Dodatkowo jest nieprawidłowo uformowany i bardzo lepki, co powoduje niedrożność oskrzelików i oskrzeli oraz upośledzenie klirensu płucnego. Wyniki jednego z badań przedstawionych podczas NACFC 2017 sugerują, że SNSP113 poprawia lepkość śluzu (rozrzedza) i poprawia transport mucyn.

Badania wykazały, że SNSP113 (aktywny składnik PAAG) poprawiał lepkość i transport plwociny CF na powierzchni tchawicy szczura i zmieniał konformację (układ przestrzenny) mucyny, tak że  przybierała bardziej normalną, liniową postać. Ponadto, wstępne traktowanie SNSP113 zapobiegało zakażeniom pałeczkami ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa u 70% szczurów, podczas gdy wszystkie zwierzęta w grupie kontrolnej były zakażone.

“Wpływ na zakażenia bakteryjne śluzu bakteriami Pseudomonas wykazany podczas testów SNSP113 jest bardzo obiecujący dla pacjentów z mukowiscydozą, bez względu na ich mutacje CFTR” –  powiedział dr Steven M. Rowe, dyrektor Gregory Fleming James Cystic Fibrosis Research Center na University of Alabama w Birmingham.

Wyniki drugiego badania pokazuje, że SNSP113 może potencjalnie zmniejszyć istniejące już infekcje Pseudomonas u pacjentów z mukowiscydozą. W badaniach zarówno w monoterapii, jak i w kombinacji z tobramycyną (wziewnym antybiotykiem powszechnie stosowanym w leczeniu infekcji płucnych), wykazano, że SNSP113 zmniejsza grubość biofilmu i zapobiega wzrostowi biofilmu podczas hodowli laboratoryjnej na komórkach nabłonka CF. Badania te wykazały, że PAAG zaburzało strukturę biofilmy Pseudomonas aeruginosa. Jednoczesne podawanie PAAG i tobramycyny zwiększało skuteczność tobramycyny.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.