Oporne na działanie leków bakterie to jedno z największych globalnych zagrożeń zdrowotnych. Rocznie zabijają około 700 tys. ludzi, a do roku 2050 liczba ta może wzrosnąć wielokrotnie. Dlatego eksperci alarmują, że pilnie potrzebne są nowe, skuteczne antybiotyki.
Ostatnia nowa ich klasa pojawiła się w roku 2015 (teiksobaktyna). Jednak wiele mikroorganizmów wytwarzających potencjalnie przydatne substancje o działaniu antybiotycznym nie daje się hodować w laboratorium.
Zespół doktora Seana Brady\’ego z Rockefeller University w Nowym Jorku zastosował nowe metody sekwencjonowania bakterii glebowych do zbadania ponad 1000 próbek gleby z terenu USA. Wykryte sekwencje DNA wprowadzane były do organizmów, których hodowla w warunkach laboratoryjnych jest bardzo łatwa. Następnie naukowcy sprawdzali, czy wytwarzają one bakteriobójcze substancjie. W ten sposób odkryli nową, obiecującą rodzinę antybiotyków, którą nazwali “malacydynami”.
Znaleziono je aż w 19 proc. próbek gleby. Jak się wydaje, zaburzają one zdolność bakterii do tworzenia ścian komórkowych.
Malacydyny poradziły sobie nawet z odpornymi na większość obecnie stosowanych antybiotyków “suberbakteriami” czyli metycylinoopornymi szczepami gronkowca złocistego (MRSA). Wypróbowano je na szczurach z zakażeniami skóry.
Nie zaobserwowano, by bakterie uodparniały się na działanie malacydyn. Niestety, antybiotyki te nie działają na tak zwane baterie Gram–ujemne, często będące przyczyną sepsy, zapalenia płuc czy infekcji układu moczowego.
Obecnie specjaliści z Rockefeller University pracują nad udoskonaleniem skuteczności malacydyn, mając nadzieję, że znajdą one praktyczne zastosowanie w leczeniu ludzi. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce