Czarna herbata w walce z mukowiscydozą?

Czarna herbata w mukowiscydozie
0

Spożywanie flawonoidów może wpływać na mikroflorę jelitową, co z kolei może poprawiać funkcjonowanie układu odpornościowego i metabolizmu u pacjentów chorujących na mukowiscydozę – dowodzą naukowcy w pracy opublikowanej 7 września br. w czasopiśmie Nutrients.

Flawonoidy (związki flawonowe) – grupa organicznych związków chemicznych występujących w roślinach, spełniających funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów oraz fungicydów, chroniących przed atakiem ze strony owadów i grzybów. Większość z nich jest barwnikami zgromadzonymi w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych, nadając intensywny kolor i ograniczając szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego. Flawonoidy są związkami występującymi powszechnie w roślinach, dzięki czemu stanowią codzienny element diety przeciętnego człowieka (ok. 1 g/dzień). Występują m.in. w owocach (szczególnie owocach cytrusowych), warzywach (np. pomidory, papryka i brokuły), roślinach strączkowych (np. soi), herbacie, yerba mate i czerwonym winie.

Naukowcy z Australii zbadali, czy spożywanie flawonoidów dostarczanych w normalnej diecie może przyczynić się do leczenia mukowiscydozy i współistniejących chorób w CF poprzez zmianę składu mikroflory jelitowej.

Do badań włączono osiemnastu dorosłych pacjentów z mukowiscydozą, bez zaostrzeń płucnych, bez hospitalizacji i bez zmian masy ciała powyżej 3% w okresie 8 tygodni poprzedzających rozpoczęcie badań.

Mikroflora jelitowa została określona przez sekwencjonowanie DNA w próbkach kału od pacjentów, a preferencje żywnościowe i spożywane pokarmy na podstawie ankiety.

W niniejszym badaniu stwierdzono związek pomiędzy spożyciem określonych flawonoidów a składem mikroflory jelitowej u pacjentów z mukowiscydozą. Obserwacje naukowców sugerują, że czarna herbata i jej główne flawonoidy mogą pozytywnie korelować ze względną obfitością bakterii Actinomcyes i ujemnie z ilością bakterii  rodzaju Coriobacteriia z rodziny Coriobacteriaceae.

Dieta jest jednym z najbardziej modyfikowalnych czynników, które mogą kształtować mikroflorę jelitową u człowieka. Dalsze zrozumienie działania modulującego mikroflorę jelitową przez flawonoidy, może pomóc w opracowaniu bardziej holistycznych terapii żywieniowych ukierunkowanych na wiele stanów związanych z mukowiscydozą,  w celu dalszej poprawy jakości życia pacjentów z tą chorobą.

Wyniki dostępne są w języku angielskim tutaj: https://www.mdpi.com/2072-6643/10/9/1264/htm

 

Źródło: School of Medicine, Menzies Health Institute Queensland, University of Canberra, University Drive

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.