1 milion dolarów na badanie wpływu probiotyków na stan zdrowia dzieci chorych na mukowiscydozę

0

Doktor Keith Ooi z UNSW’s School of Women’s and Children’s Health w Australii, otrzymał grant w wysokości 1 miliona dolarów od amerykańskiej fundacji Cystic Fibrosis Foundation, na przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań mających na celu sprawdzenie, czy probiotyki mogą poprawić zdrowie i jakość życia niemowląt i dzieci z mukowiscydozą (CF).

Dotacja zostanie wykorzystana na przeprowadzenie największego w Australii randomizowanego badania u dzieci z mukowiscydozą poniżej 6 roku życia w celu sprawdzenia, czy codzienna suplementacja probiotyczna może poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego oraz pracę flory bakteryjnej, która jest często zakłócana przez ciągłe stosowanie antybiotyków. Naukowcy przyjrzą się również objawom jelitowym i czynności płuc podczas stosowania probiotyków.

“Jednym z głównych problemów dzieci z CF jest zapalenie jelit, które prowadzi do problemów z prawidłowym wzrostem i przybieraniem na wadze” – komentuje dr Ooi.

“Nasza poprzednia praca pokazała, że problemy trawienne w mukowiscydozie zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie, a stopień ich nasilenia jest związany z wynikami rozwojowymi”.

Mikroflora jelitowa u dzieci z CF różni się od tej u zdrowych dzieci, a rozbieżność w jej składzie zwiększa się wraz z wiekiem. Pierwsze kilka lat życia to idealny moment na interwencję i próbę modyfikacji mikrobiomu jelitowego.

Badania przeprowadzone zostaną w Australii i Nowej Zelandii z udziałem około 130 dzieci i będą miały na celu sprawdzenie, czy probiotyki podawane przez okres jednego roku, przywracają prawidłowy skład mikrobioty jelitowej i redukują stan zapalny jelit. W drugim roku badań, naukowcy będą obserwować dzieci, aby potwierdzić, czy poprawa jest trwała. Stosowana będzie kombinacja około 15 różnych szczepów probiotyków.

“Poprzednie badania wykazały, że probiotyki mogą zmniejszać stan zapalny i poprawiać przyrost masy ciała, ale żadne z nich nie były wykonywane na taką skalę, przez dwa lata lub wyłącznie u małych dzieci”.

Duży postęp w leczeniu chorób płuc u osób z mukowiscydoza, sprawia że średnia długość życia chorych wynosi obecnie na świecie około 40 lat. Ale poprawa długości życia rodzi komplikacje, w postaci większego ryzyka zachorowania na raka jelita, znacznie wyższego niż w populacji ogólnej” – dodaje dr Ooi.

“Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest przewlekłe zapalenie jelit, które rozpoczyna się wcześnie, a które ostatecznie może przekształcić się w nowotwór we wczesnym, dorosłym życiu.”

“W ciągu ostatnich kilku lat dokonaliśmy rewolucji w leczeniu CF, w wyniku opracowania leków, które leczą ukrytą wadę genetyczną. Mamy dane, które pokazują, że poprawiając podstawowy defekt w CF za pomocą takiego leku, poprawia się także mikrobiota i nasilenie stanu zapalnego w jelitach”.

Niestety nowe leki są ogromnym obciążeniem finansowych i nie wszystkie kraje, czy chorych stać na nowe terapie lekowe.

“Naszą nadzieją jest to, że możemy modyfikować naturalny przebieg choroby mukowiscydozy za pomocą bezpiecznej i łatwo dostępnej interwencji w postaci probiotyków” – mówi dr Ooi.

 

fot. Dr. Keith Ooi (UNSW Medicine)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.