Wspólne projekty ABM i Narodowych Instytutów Zdrowia w USA

0

Prewencja nowotworów i chorób serca,  modele wdrażania innowacji w medycynie, optymalizacja systemu opieki zdrowotnej oraz wspólne badania kliniczne to tematy, które były omawiane w trakcie spotkań Agencji Badań Medycznych z czołowymi instytucjami ochrony zdrowia w USA. Rozmowy byłby prowadzone m.in. na Uniwersytecie Teksas – MD Anderson Cancer Center, z Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej (DHHS) oraz Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH).

Problem prewencji oraz wczesnego wykrywania nowotworów, a także możliwych wspólnych projektów w tym zakresie był przedmiotem rozmów na Uniwersytecie Teksas – MD Anderson Cancer Center. W spotkaniach brali udział czołowi badacze, którzy podzielili się swoim doświadczeniem z przedstawicielami polskiej delegacji w zakresie prowadzenia projektów naukowych, edukacyjnych i badań klinicznych w tym obszarze. Znaczącym krokiem w kierunku rozwoju polskiej medycyny w tym zakresie jest podpisana w ostatni piątek umowa o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas – MD Anderson Cancer Center w Houston.

Rozmowy z Departamentem Zdrowia i Opieki, Społecznej (DHHS), a także przedstawicielami Agencji Żywności i Leków (FDA) koncentrowały się na doświadczeniach amerykańskich w zakresie optymalizacji procesów wdrażania innowacji w medycynie. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele kluczowych polskich instytucji w zakresie wprowadzania nowych produktów leczniczych i urządzeń medycznych na rynek polski –  Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Kolejne rozmowy prowadzone z Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH), w tym m.in. z Narodowym Instytutem Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) oraz Narodowym Instytutem Alergologicznym (NIA) , a także Uniformed Services University of Health Sciences koncentrowały się na zagadnieniach wspólnych badań klinicznych, których część miałaby być realizowana z udziałem polskich pacjentów.

„Bliska współpraca z partnerami z wiodących amerykańskich ośrodków daje nam szansę na dostęp do najlepszych praktyk klinicznych i badawczych. Polscy naukowcy zyskają ogromną szansę na rozwój i dostęp do zasobów wiedzy, doświadczenia oraz badań naukowych, którymi dysponują instytucje w Stanach Zjednoczonych, co bezpośrednio ma szansę przełożyć się na dobro pacjentów” – podsumowuje Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

 

fot. Agencja Badań Medycznych

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.