Niemieckie stowarzyszenie mukowiscydozy apeluje o rozsądek w finansowaniu bardzo drogich leków

0

Zarząd niemieckiego Stowarzyszenia ds. Mukowiscydozy “Mukoviszidose e. V.” opublikował oświadczenie na temat cen leków w mukowiscydozie. Wiele nowych leków wprowadzanych na rynek europejski jest bardzo drogich, a w niektórych przypadkach przynoszą jedynie niewielką poprawę stanu zdrowia chorego. Dlatego też stowarzyszenie zwraca się do polityków z apelem o rozsądną i pozbawioną emocji ocenę stosowności refundacji nowych terapii w kontekście osiąganych przez firmy farmaceutyczne zysków ze sprzedaży leków i korzyści zdrowotnych dla pacjentów.

“Naszym najważniejszym zadaniem jest zapewnienie pacjentom z mukowiscydozą optymalnej opieki” – powiedział w wywiadzie dla prasy Stephan Kruip, prezes Mukoviszidose e. V. Stowarzyszenie jest zaniepokojone rozwojem systemu opieki zdrowotnej w Niemczech. Obecnie nowe leki osiągają ceny rzędu 200 000 euro rocznie na pacjenta. Z drugiej strony jednak ośrodki mukowiscydozy ambulatoryjnej są niedofinansowane. Zostało to już wcześniej podkreślone przez Mukoviszidose e. V. na początku 2017 roku w dużej petycji skierowanej do niemieckiego Bundestagu.

Wysoka cena leków może doprowadzić do sytuacji, w której oparty na solidarności system opieki zdrowotnej osiągnie swoje granice. “Dlatego obawiamy się, że ważne dla nas leki nie będą już w przyszłości refundowane”. Stephan Kruip, sam cierpiący na mukowiscydozę, wyjaśnił:”Cieszymy się, że pacjenci mogą obecnie korzystać z nowych i innowacyjnych terapii, ale trend cenowy daje nam do myślenia. Zastanawiamy się czy system opieki zdrowotnej naprawdę poradzi sobie z tym problemem” – powiedział Kruip.

Z tego względu stowarzyszenie Mucoviscidosis e. V. z zadowoleniem przyjmuje propozycję przedstawioną przez profesora Josefa Heckena, przewodniczącego niemieckiej Wspólnej Komisji Federalnej (Gemeinsamer Bundesausschuss, GBA), dotyczącą wprowadzenia i wykorzystania rejestrów pacjentów jako obowiązkowego wymogu w celu umożliwienia lepszej oceny korzyści płynących z leków po ich wprowadzeniu na rynek oraz w razie potrzeby, określenia kryteriów zaprzestania stosowania leków u poszczególnych pacjentów.

Stowarzyszenie Mukoviszidoza e. V. będzie nadal monitorować rozwój cen leków i wspierać rozwój innowacyjnych, ale przede wszystkim niedrogich leków w mukowiscydozie.

Pełny tekst tego oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej Mukoviszidose e. V. (tylko w języku niemieckim) tutaj.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.