Wielkopolska Izba Lekarska odebrała sprzęt ochronny z Chin

0

Do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dotarły środki indywidualnej ochrony sprowadzone z Chin przez działającą przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Fundację Lekarze Lekarzom. Maseczki, kombinezony i przyłbice trafią do potrzebujących lekarzy i dentystów.

Dzięki 20 mln zł darowizny przekazanej przez Kulczyk Foundation kupiono łącznie 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic i 100 tys. kombinezonów II klasy. Sprzęt ochronny z Chin został sprowadzony samolotami – ostatni wylądował w Poznaniu w poniedziałek wieczorem. W sumie w czterech transportach realizowanych od połowy kwietnia znalazło się 57 ton sprzętu.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Wielkopolskiej Izby Lekarskiej (WIL) Katarzyna Strzałkowska, Izba otrzymała 78 tys. maseczek chirurgicznych, 116 tys. maseczek typu FFP2 N95, ponad 7,7 tys. kombinezonów, 7,6 tys. przyłbic i 7,6 tys. gogli. To niemal 8 proc. wszystkich środków, które były przeznaczone dla okręgowych izb lekarskich w całej Polsce.

Strzałkowska przypomniała, że WIL jest partnerem strategicznym akcji koronazglowy.pl i to właśnie poprzez tę akcję zostaną rozdysponowane środki sprowadzone z Chin. W ramach akcji zbierano środki od darczyńców, powstawały też maseczki i fartuchy, krojone i szyte w Centrum Szkoleniowym EDU WIL, przekształconym na czas epidemii w zakład krawiecki.

Jak dodała, w ramach akcji koronazglowy.pl do tej pory odbyło się w Wielkopolsce 355 dostaw m.in. maseczek chirurgicznych, maseczek szytych, przyłbic, gogli, czepków, fartuchów, kombinezonów, rękawiczek, ochraniaczy na obuwie, płynów do dezynfekcji i filtrów bakteryjno-wirusowych.

“Na środki indywidualnej ochrony rozprowadzane przez akcję koronazglowy.pl wpłynęło już ponad 2 tys. kolejnych zapotrzebowań. Środki z Chin zostaną rozdysponowywane wśród lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zgłosili zapotrzebowanie i przyjmują pacjentów w czasie epidemii” – podała.

Już wiadomo, że 40 proc. środków trafi do lekarzy wykonujących pracę w jednostkach szpitalnych, 24 proc. do lekarzy dentystów, 19 proc. do lekarzy wykonujących pracę w ramach lecznictwa POZ i AOS. Reszta środków czekać będzie na sytuacje nagłe – trafi do podmiotów, które staną się ogniskami wirusa lub będą znajdować się w powiecie o podwyższonej liczbie zachorowań.

“Jesteśmy dumni z akcji prowadzonej w Wielkopolsce przez cztery podmioty: Wielkopolską Izbę Lekarską, Oddział Poznań Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Lekarzy Medycyny Ratunkowej i Stowarzyszenie +Leczymy z Misją+. Możemy działać dzięki grupie kilkudziesięciu wolontariuszy, w tym pracowników naszej izby lekarskiej. Dziękuję również całej grupie osób szyjącej maseczki i wykrawającej fartuchy w Centrum Szkoleniowym EDU WIL. Dzięki ludziom dobrej woli nasi lekarze i lekarze dentyści mogą uzyskać pomoc” – powiedział prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Artur de Rosier.

Katarzyna Strzałkowska powiedziała, że w związku z tym, że możliwości akcji koronazglowy.pl i potrzeby mogą się nie zrównoważyć, Wielkopolska Izba Lekarska uruchamia też stronę, na której lekarze i lekarze dentyści będą mogli się zapoznać z ofertami wpływającymi od dostawców środków ochronnych. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dki/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.