Relacja z II Kongresu KIF „Interdyscyplinarność przyszłością rehabilitacji”

0

II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów, który odbył się w dniach 12-15 czerwca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, zgromadził imponującą liczbę 1700 uczestników. Wydarzenie to stało się największym spotkaniem w Polsce poświęconym rehabilitacji, skierowanym do fizjoterapeutów oraz innych medyków. Ponad 100 wykładowców z kraju i zagranicy dzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniem, podkreślając rolę fizjoterapii w kompleksowym leczeniu w ramach interdyscyplinarnych zespołów medycznych.

Głównym celem konferencji było przedstawienie roli fizjoterapii w interdyscyplinarnych zespołach medycznych. Prof. Andrzej Czamara, przewodniczący Komitetu Naukowego, podkreślił, że obecne wyzwania zgłaszane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz niedobór profesjonalistów medycznych skłaniają kraje do rozszerzania kompetencji fizjoterapeutów. Istnieje potrzeba dalszego rozwoju ich kształcenia oraz umiejętności i kompetencji w kontekście pracy w interdyscyplinarnych zespołach medycznych.

Podczas czterech dni kongresu uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów z zakresu fizjoterapii, medycyny, psychologii, dietetyki oraz innych dziedzin. Tematyka obejmowała kwestie dotyczące kształcenia przed- i podyplomowego, systemu uzdrowiskowego oraz kompetencji fizjoterapeutów w Polsce i na świecie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty, które umożliwiły uczestnikom doskonalenie praktycznych umiejętności oraz poznanie najnowszych technik i metod.

Patroni i Wystawcy

Patronem medialnym wydarzenia był między innymi nasz portal OddechZycia.pl, a Fundacja Oddech Życia miała swoje stoisko, na którym można było zapoznać się ze sprzętem do fizjoterapii, zapisać się do bezpłatnych programów badawczych, poznać działalność fundacji i porozmawiać o możliwościach wsparcia dla oddziałów szpitalnych i fizjoterapeutów.

Gala Otwarcia

Uroczysta gala otwierająca II Kongres KIF odbyła się 13 czerwca i rozpoczęła się od hejnału. Prezes KRF dr Tomasz Dybek w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie współpracy interdyscyplinarnej w systemie ochrony zdrowia, porównując go do zębatek z łańcuchem, który musi działać bez zatrzymania. Prof. Andrzej Czamara w wykładzie inauguracyjnym zwrócił uwagę na znaczenie standaryzacji fizjoterapii w oparciu o praktykę i dowody naukowe, podkreślając rosnący potencjał sztucznej inteligencji w medycynie.

Prof. Jolanta Kujawa, przewodnicząca Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk, zwróciła uwagę na znaczenie interdyscyplinarności w rehabilitacji, która jest aktualna od wielu lat. Gość specjalny, dr hab. Michał Rusinek, zachwycił uczestników wykładem „Pypcie na języku codziennej komunikacji”. Podczas gali wręczone zostały również statuetki i odznaki „Za zasługi dla fizjoterapii w Polsce”.

Drugiego dnia kongresu prof. Urszula Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podkreśliła znaczenie współpracy interdyscyplinarnej w opiece nad pacjentem, przekazując list od minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Wyraziła nadzieję, że przyszłość medycyny będzie polegać na zespole złożonym z różnych specjalistów, którzy wspólnie pochylają się nad pacjentem.

II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów okazał się nie tylko ogromnym sukcesem frekwencyjnym, ale także merytorycznym. Wysoki poziom wykładów i warsztatów, zaangażowanie uczestników oraz różnorodność tematów potwierdziły, że interdyscyplinarność jest przyszłością rehabilitacji.

Mamy nadzieję że Fundacja Oddech Życia, obecna na wydarzeniu, przyczyniła się do promocji nowoczesnych rozwiązań w fizjoterapii oddechowej oraz wsparcia dla fizjoterapeutów i pacjentów pulmonologicznych.

fot. KIF, Oddech Życia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.